Na tropach skarbu

0

Na poszukiwanie zaginionego skarbu arcybiskupa wybrali się uczniowie klasy II b gimnazjum w towarzystwie siedmiu wytrawnych detektywów. A to wszystko za sprawą książki Arkadiusza Niemirskiego „ Pojedynek detektywów”.


Oporów to niewielka miejscowość w Łódzkiem, niegdyś posiadała prawa miejskie, które utraciła z powodu zniszczeń spowodowanych potopem szwedzki i słabym rozwojem. Pewien oporowski gospodarz natrafił na trumnę ze szczątkami arcybiskupa Władysława z Oporowa, która zawierała miedzianą tabliczkę z szyfrem dotyczącym miejsca ukrycia legendarnego skarbu. Rzekome kosztowności zostały ukryte, aby nie dopuścić do przejęcia ich przez nadciągających Szwedów. Co więcej lokalny sponsor ufundował nagrodę w wysokości 20 tyś euro za odnalezienie skarbu. Ta informacja przyciągnęła do zamku siedmiu nieustraszonych detektywów, którzy skwapliwie podjęli się wyzwania. Czyje szczątki spoczywały w trumnie? Gdzie ukryto skarb? Czy któremuś z detektywów w ogóle uda się go odnaleźć? Co tak naprawdę wydarzyło się w tę zimową noc 1655 r? Niestety, uczniowie nie poznali odpowiedzi na te pytania.

26 kwietnia odbyło się już drugie spotkanie w Gminnej Bibliotece Publicznej w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki dla uczniów gimnazjum. Miało ono zainspirować uczniów do samodzielnego zapoznania się z tą lekturą. Ideą tej wizyty było przede wszystkim doskonalenie zapominanej już umiejętności wspólnego głośnego czytania. Pani Bożena Adamowicz zapoznała uczniów z sylwetką autora. Podczas tego spotkania uczniowie czytali sobie nawzajem, zwracali uwagę na interpretację tekstu, komentowali przeczytane fragmenty. Mogli znaleźć Oporów na mapie, a także obejrzeć jego zabytki- zamek i kościół, czyli miejsca, w których toczy się akcja powieści. Mieli okazję przypomnieć sobie sylwetki znanych detektywów literackich i filmowych , bowiem ich pseudonimy przybrali bohaterowie powieści. Na koniec zmierzyli się z logiczną zagadką i próbowali przy ograniczonej liczbie zapałek ułożyć trójkąty. Tę ponadgodzinną wizytę zakończył słodki poczęstunek przygotowany przez panią bibliotekarkę.

Spotkanie to miało na celu wprowadzenie uczniów w klimat twórczości Arkadiusza Niemirskiego. Odwiedziny autora są zaplanowane w Gminnej Bibliotece Publicznej na 31 maja 2017r.

Adriana Gall