„Mikołajki” w Gminie Skarbimierz.

0

Tradycyjne jak co roku z początkiem grudnia, w Gminie Skarbimierz wystartowały na dobre zabawy mikołajkowe. W tym okresie Gminna Biblioteka Publiczna w Skarbimierzu wraz z Radami Sołeckimi poszczególnych miejscowości gminy, proponuje dzieciom różnorodne formy zabawy.


Już 1. grudnia, w Lipkach sołtys Zdzisław Uryga zaprosił dzieci na tradycyjne Święto Misia. Ponad 50-cioro dzieci przybyło do Domu Ludowego wraz ze swoimi ulubionymi misiami. Były zabawy i konkursy, wiele radości, a na początek najnowszy spektakl teatralny Grupy Teatralnej „Wierszaki” z GBP Skarbimierz, który wcześniej dzieci wystawiały na ogólnopolskim konkursie teatrów dziecięcych w Strzelcach Opolskich. Zabawy było co nie miara, humory dopisywały, a dzieci otrzymywały nagrody książkowe i słodycze.
Dzień później, tj. 2. grudnia, na zabawy z Mikołajem zaprosili dzieci sołtysi i Rady Sołeckie w Prędocinie i w Łukowicach Brzeskich. Były piękne paczki i wiele uśmiechu dzieci. Mikołaj także przybył na Jarmark Bożonarodzeniowy w Brzezinie (3. grudnia 2017), w którym uczestniczyło kilkaset osób. Jarmark w Brzezinie organizowało Stowarzyszenie Przyjaznych Brzezinie „Kamień” wraz z ks. proboszczem Markiem Staniszewskim i GBP Skarbimierz. 3. grudnia także sołtys Anna Hubert z Małujowic zaprosiła dzieci na mikołajkowy seans filmowy do kina Korona we Wrocławiu.

Największą imprezą mikołajkową było „Rozświetlenie Skarbimierza”, które odbyło się 6. grudnia 2017r. przy rondzie w Skarbimierzu–Osiedle, na którym zebrało się blisko 200 osób. Były świąteczne piosenki w wykonaniu dzieci z Przedszkola Poziomka w Skarbimierzu i dzieci i młodzieży z zespołów artystycznych GBP Skarbimierz. Rozdano też nagrody dla laureatów konkursu na najpiękniejszą kartkę świąteczną, a zwycięzca konkursy Seweryn Hryniewicz, uczeń 4 klasy Szkoły Podstawowej w Skarbimierzu – Osiedle, dokonał symbolicznego rozświetlenia choinki i całej iluminacji świątecznej osiedla. Na rondo przybyli też mikołaje na wielkich motocyklach i rozdawali dzieciom cukierki. Po rozświetleniu blisko 300 dzieci uczestniczyło w zabawie mikołajkowej w hali sportowej tamtejszego gimnazjum.
Kolejne imprezy dla dzieci zorganizowano 8. grudnia w Pawłowie i w Skarbimierzu wsi. I tam kilkadziesiąt dzieci bawiło się z Mikołajem, a na koniec zostały obdarowane słodkimi prezentami. W Kopaniu sołtys Zbigniew Sawula zaprosił dzieci 9. grudnia na wspólne ubieranie choinki. Po dziele ubierania niespodziewanie przybył Mikołaj i rozdał dzieciom prezenty. Klimat Świąt Bożego Narodzenia był wyczuwalny cały tydzień w Żłobiźnie, bowiem Stowarzyszenie Wilijki w dniach 2, 9 i 10 grudnia, organizowały wielodyscyplinarne warsztaty. Pięknie pachniało piernikami, tworzono świąteczne ozdoby oraz elementy szopki, której otwarcie zaplanowano w Żłobiźnie na 17. grudnia 2017r.

Jeszcze jednym ciekawym przedsięwzięciem było spotkanie z prof. Romanem Stojko w Katowickiej Szkoły Biznesu, który mówił o leczniczych właściwościach miodu. Spotkaniu zorganizowanemu 9. grudnia w Sali parafialnej w Skarbimierzu- Osiedle przez Powiatowy Zarząd Pszczelarzy, towarzyszył pokaz urządzeń do produkcji miodu oraz degustacja różnego rodzaju miodów.