W Skarbimierzu powstała ścieżka dla rowerów, ale jednokierunkowa. Rowerzyści muszą liczyć na łaskawość policji

0
jednokierunkowa ścieżka
Jednokierunkowa ścieżka rowerowa z Pępic do ronda na DK 94

„Z Pępic do Brzegu pojedziemy rowerem po ścieżce, ale w drodze powrotnej już nie, bo ścieżka jest jednokierunkowa. Kto to wymyślił? Mówi się, że mamy jeździć „pod prąd”, a władze gminy pogadają z policją, aby nie wlepiać rowerzystom mandatów. Proszę zainteresować się tym tematem, bo inna gazeta zlekceważyła problem” – informuje naszą redakcję pani Zofia Lechowicz. Okazuje się, że obawy mieszkanki Pępic są słuszne, bowiem nowa organizacja ruchu na drodze gminnej może wprowadzić sporo zamieszania.


Przypomnijmy, Gmina Skarbimierz jest w trakcie realizacji partnerskiego projektu z Gminą Brzeg w ramach zadania z programu gospodarki niskoemisyjnej. Łącznie, na kilku ciągach komunikacyjnych (z Pępic do ronda na DK94, od ronda przez Skarbimierz do DK39 oraz od ul. Pępickiej do budynku Urzędu Gminy), ma powstać ok. 8 km ścieżek rowerowych. Wartość tej inwestycji wynosi 5,7 mln złotych, z czego ok. 2 mln to wkład własny Skarbimierza. Pierwszy etap prac właśnie dobiega końca, ale pojawiły się także pierwsze kontrowersje.

Jednokierunkowa ścieżka rowerowa z Pępic do ronda na DK 94

– Chcielibyśmy zrobić ścieżkę dwukierunkową, ale niestety, ze względu na ograniczone możliwości terenowe ścieżka ma 1,5 metra szerokości, a zgodnie z przepisami jest to ścieżka jednokierunkowa. Nie mogliśmy zrobić szerszej, bo część gruntów należy do Lasów Państwowych, a część do prywatnych właścicieli. Z kolei wykupienie gruntów, to długi proces. Moglibyśmy nie zdążyć z zakończeniem procedury przed rozliczeniem dofinansowania. Tam jeszcze przebiega gazociąg, co wymagałoby także uzgodnień przebudowy – mówi nam Jacek Monkiewicz, z-ca wójta Gminy Skarbimierz.

Rzeczywiście, obejście biurokracji w większości przypadków jest niemożliwe, ale tutaj można by zażartować i powiedzieć „trafił swój na swego”. Władze Skarbimierza przekonały się o tym po kontroli nadzoru budowlanego.

– Myśmy nie chcieli oznakowywać tej ścieżki w ten sposób, natomiast po jakimś zgłoszeniu pojawiła się kontrola nadzoru i niestety byliśmy do tego zmuszeni. Jeśli jest 1,5 metra, to trzeba oznakować ścieżkę jako jednokierunkową – tłumaczy Jacek Monkiewicz.

Tzw. sierżanty wyznaczają tor i kierunek jazdy od ronda do Pępic

Należy dodać, że po drugiej stronie drogi, na jezdni namalowane zostały tzw. sierżanty, czyli znaki poziome wyznaczające tor i kierunek jazdy. Zgodnie z przepisami rowerzyści poruszający się od strony rodna w kierunku Pępic powinni właśnie korzystać z tej wersji inwestycji. Takie rozwiązanie (z jednej strony ścieżka – z drugiej sierżanty) może jednak wprowadzić spore zamieszanie wśród kierowców: od błędnego przekonania, że rowerzysta poza ścieżką jedzie nieprawidłowo, po nerwowe zachowania, aż do przekraczania separatorów i najeżdżania na ścieżkę podczas mijania się dwóch pojazdów przy jednoczesnym wyprzedzaniu rowerzystów. Władze Skarbimierza mają jednak niecodzienny i dość nietypowy plan na rozwiązanie tego problemu.

– Oznakowanie jest jako ścieżka jednokierunkowa, natomiast sugeruję, aby jeździć tą ścieżką w obu kierunkach. Przepisy są jednoznaczne, ale już wstępnie rozmawiałem z policją. Postaramy się przekonać policję, że poruszanie się tą ścieżką w obu kierunkach jest bezpieczniejsze niż jazda po jezdni między ciężarówkami – podsumowuje z-ca wójta Skarbimierza.

Trudno nie zgodzić się z tym, że jazda rowerem po wąskiej drodze między ciężarówkami jest niebezpieczna, jednak równie trudno oczekiwać, że policja da przyzwolenie na łamanie przepisów o ruchu drogowym. Trzeba jednak zaznaczyć, że kolejne ścieżki rowerowe, które powstaną w ramach tego projektu na terenie Skarbimierza, będą dwukierunkowe.

– Wybudowana ścieżka dla rowerów jest jednokierunkowa i tak została oznakowana. Rowerzyści mogą się nią poruszać jedynie w kierunku Brzegu. Jest to jednoznaczne, że użytkownicy jednośladów nie mogą korzystać z tego rozwiązania w przypadku podróży od ronda w stronę Pępic – zastrzega sierż. sztab. Patrycja Kaszuba, oficer prasowy KPP w Brzegu.