Zwiedzamy Bułgarię

0

Ponownie grupa turystów z Gminy Skarbimierz udała się na odkrywanie nieznanego. Tym razem ponad 30 osób wyjechało do Bułgarii, zahaczając po drodze Budapeszt. 


Wyruszyliśmy w ciepła piątkowa noc z 8 na 9 czerwca br. ze Skarbimierza – Osiedle, by już nad ranem być w Budapeszcie. Może ciut zbyt szybko, ale udało się zobaczyć najważniejsze miejsca w tym mieście. I bezpośrednio i ze statku płynącym po Dunaju. Kolejny dzień zajęła nam podróż przez Rumunię do dzielnicy Chayka na Złotych Piaskach, obok pięknego miasta Varna.

W ciągu całego pobytu udało nam się wygrzać w południowym słońcu na plaży, ale również zobaczyć i poznać wschodnie wybrzeże Bułgarii. Odwiedziliśmy delfinarium, gdzie obejrzeliśmy wyjątkowy pokaz tych mądrych zwierząt. Malutkie miasto, nazywane Białym Miastem czyli Bałczik, odkrył przed nami piękny pałac z kompleksem ogrodowym rumuńskiej królowej Marii. Ponad 3 tysiące gatunków roślin, w tym 250 rodzajów kaktusów ! W cieniu drzew z widokiem na Morze Czarne degustowaliśmy słodkie wina z lokalnej rodzinnej winnicy. Poczuliśmy trochę inna energię chodząc po dawnym klasztorze w Aladży wykutym w granitowej ścianie. Na ostatni dzień zostało jedne z bardziej urokliwych miejsc – Nessebar. Obraz tego miasta to małe uliczki z niskimi kamiennymi budynkami między które powciskane są malutkie cerkiewki robiąc ogromne wrażenie. Chodząc między knajpkami, lodziarniami i sklepikarki czuć bryzę morza, która uspokaja nas w taki upał.

Ale wszystko co dobre szybko się kończy i nawet człowiek się nie zorientuje a to już koniec. Pożegnanie z morzem, wydawanie ostatnich lewów (bułgarska waluta) na drobne upominki i w drogę! Do Skarbimierza dotarliśmy  na chwile przed niedzielnym obiadem. Jeszcze trochę można żyć wspomnieniami, na szczęście.

                                                                                             Magdalena Kiełbus