Festyn na Świętego Jakuba w Małujowicach

0

W słoneczną niedziele, 22 lipca br. w Małujowicach odbył się tradycyjny festyn rodzinny, który organizowany jest na cześć patrona Sanktuarium Świętego Jakuba. Tradycyjnie też festyn poprzedziła okolicznościowa msza święta, na którą oprócz mieszkańców przybyło wielu gości, w tym także z Dolnego Śląska, przedstawiciele władz samorządowych z Andrzej Pulitem wójtem gminy Skarbimierz oraz licznie duchowieństwo. Mszę świętą, z udziałem pocztów sztandarowych i oprawą muzyczną Chóru Cantate Domino ze Skarbimierza celebrował ks. Grzegorz Mądry z Wyższego Seminarium Duchowego Diecezji Warszawsko –Praskiej.


Po mszy świętej festyn rozpoczęto zwiedzaniem utworzonej nieopodal placu kościelnego Galerii Sztuki „Manufacture MRN”, w której wystawiono dzieła dwóch artystów Romana Niedbała i Mateusza Niedbała. Jak zapewniają twórcy wystawiane prace będą na bieżąco zmieniane. Galeria sztuki na wsi ? Dlaczego nie, zwłaszcza nieopodal wspaniałego zabytku jakim jest Sanktuarium Św. Jakuba w Małujowicach.

Po zwiedzaniu galerii uczestnicy festynu byli świadkami przekazania druhom z OSP Łukowice Brzeskie i OSP Zwanowice sprzętu ratownictwa medycznego. Sprzęt współfinansowano ze środków „Funduszu Sprawiedliwości”, którego dysponentem jest Minister Sprawiedliwości. Powyższy sprzęt, min. defibrylator i torby sanitarne wręczył strażakom ochotnikom Wójt Gminy Skarbimierz Andrzej Pulit. Po uroczystości wręczenia sprzętu druhowie przygotowali pokaz akcji ratowniczej po wypadku drogowym, w którym narastająco wzięło udział 3 zespoły strażackie z OSP Łukowice Brzeskie, OSP Lipki i OSP Zwanowice. Sprawność druhów została nagrodzona oklaskami uczestników festynu.

Zainteresowanych zwiedzaniem Sanktuarium czekała gradka w postaci zwiedzania ze znanym pasjonatem tegoż zabytku dr Tadeuszem Jurkiem.

W planie festynu znalazły się jeszcze animacje dla dzieci z Seledynkiem, poczęstunek dla dzieci, dmuchańce dla najmłodszych i jazda konna. Było dużo uśmiechu i radości. Na dorosłych czekały pyszne ciasta upieczone przez mieszkańców wsi, koncert kabaretu Związku Emerytów z Brzegu „RE-Aktywacja” oraz zabawa pod chmurka z zespołem „Lego”.

Organizatorem tegorocznego Festynu na Św. Jakuba w Małujowicach była sołtys Anna Hubert wraz z Rada Sołecka wsi, ks. proboszcz Tomasz Sałowski wraz z Radą Parafialną oraz Gminna Biblioteka publiczna w Skarbimierzu.

Źródło i fot. Gminna Biblioteka Publiczna w Skarbimierzu