Przegląd Pieśni Pokutnej i Pasyjnej 2017 – Grand Prix dla chóru „Gloria Salvatori”

0

W sobotę 1. kwietnia 2017 r. w Skarbimierzu – Osiedle odbył się VI Wojewódzki Przegląd Pieśni Pokutnej i Pasyjnej. Przez cały dzień wokaliści, zespoły i chóry, wykonywali wielkopostne pieśni, poprzez muzykę przygotowując się i widownię do najważniejszych świąt dla Chrześcijan – Wielkanocy.


Od godz. 10.00 w holu Gminnego Gimnazjum w Skarbimierzu-Osiedle rozpoczęły się przesłuchania Przeglądu. Festiwal, mimo konkursowego charakteru, jest spotkaniem ludzi, którzy nie tylko pięknie śpiewają, ale mają także wewnętrzna potrzebę śpiewać o ukrzyżowanym Chrystusie, o potrzebie wyhamowania w naszym szybkim doczesnym żywocie i zastanowienia się nad samym sobą, czy aby nie trzeba czegoś w naszym życiu zmienić. Było wiele zadumy, skupienia i okazji do refleksji. Taki jest też cel, który przy okazji każdej edycji tego wydarzenia przyświeca organizatorom. Niewątpliwie ważne jest także popularyzowanie pieśni pokutnych i pasyjnych, a także wymiana doświadczeń artystycznych. Wydaje się, że wszystko udało się zrealizować, a ilość przybyłych do Skarbimierza uczestników przeglądu (340 osób – 7 chórów, 9 zespołów i 7 solistów) pozwala stwierdzić, że trzeba to dzieło kontynuować. Piękne i wzruszające wykonania, wspaniała atmosfera w trakcie Przeglądu oraz finał (msza święta z koncertem laureatów) na długo pozostanie w pamięci uczestników.
Jury Przeglądu w składzie: Grażyna Kotecka (dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej w Brzegu) – przewodnicząca, Jana Koronkiewicz (kierownik Klubu Wojskowego w Brzegu), Agnieszka Kubies (aktorka i nauczycielka Gminnego Zespołu Szkół w Skarbimierzu) i ks. płk Sławomir Fonfara (proboszcz Parafii Ewangelickiej w Brzegu), zadecydowało o przyznaniu nagród i wyróżnień.
Grand Prix Przeglądu powędrowało do Chóru „Gloria Salvatori” z Wrocławia pod kierownictwem Marty Moczulskiej. W kategorii chórów na miejscu I znalazł się Chór im św. Maksymiliana z Brzegu (kierownik chóru – sistra Anna Majewska) oraz Chór „Cantate Deo” z Dzierżoniowa (kierownik chóru – Tadeusz Krupnik). Miejsce II zajął Chór „Cantate Domino” ze Skarbimierza (kierownik chóru – Magdalena Jadczyk) oraz Chór „Canto Unitis” z Lewina Brzeskiego (kierownik chóru –Przemysław Ślęzak). Na miejscu III ex aequo stanęły: Chór „Beati Cantores” z Głogowa (kierownik chóru – Barbara Walędzik) oraz Chór „Cantabile” z Kędzierzyna-Koźle (kierownik chóru –Jolanta Stefaniak).
W kategorii zespołów najlepsza okazała się Schola Parafialna „Anioły Najświętszego Zbawiciela” z Blachowni – Błaszczyki (kierownik zespołu –Ewelina Dawczyk). Miejsce drugie zajął zespół „Vox Pax” z Brzegu (kierownik zespołu – siostra Anna Majewska), natomiast miejsce III – Trio „Skarb” ze Skarbimierza (kierownik zespołu – Magdalena Jadczyk). W kategorii zespołów przyznano także wyróżnienia dla: zespołu „Kombatant” z Opola, zespołu „Słonko” z Łambinowic, scholi „Małujowice” z Małujowic, scholi „Impuls” z Makowic, zespołu „Kokorycz” z Grodkowa oraz zespołu „Echo Korfantowa” z Korfantowa.
W ramach Przeglądu, rywalizowali także soliści, pośród których najlepsi okazali się: Kinga Markiewicz z Łambinowic – I miejsce, Patrycja Mikus z Makowic – II miejsce oraz Aneta Staniszewska z Nowego Świata i Paulina Kwiczala z Makowic – ex aequo miejsce III. Wyróżnienia powędrowały do Magdaleny Gniewczyńskiej z Makowic i Jakuba Dudy z Łambinowic.
Jury podkreśliło bardzo wysoki poziom wykonawców, szczególnie chórów. Wszystkie chóry wykonały prezentowane utwory doskonale i wspaniale oddały treść, atmosferę i przesłanie pieśni. Po wręczeniu nagród wszyscy uczestnicy Przeglądu, którymi dyrygowała Magdalena Jadczyk, wykonali wspólnie pieśń „Gaude Mater Polonia”.
Organizatorem VI Przeglądu Pieśni Pasyjnej i Pokutnej była Parafia pw. Św. Stanisława i Męczennika w Skarbimierzu (nieoceniona rola ks. dziekana Stanisława Grzechynki), Gminna Biblioteka Publiczna w Skarbimierzu oraz Gminny Zespół Szkół w Skarbimierzu. Wydarzenie, honorowym patronatem objęli: ks. biskup Andrzej Siezieniewski Biskup Pomocniczy Archidiecezji Wrocławskiej, Andrzej Buła Marszałek Województwa Opolskiego i Andrzej Pulit Wójt Gminy Skarbimierz. Partnerzy Przeglądu: Nadleśnictwo Brzeg, ZGO GAĆ, Bank Spółdzielczy w Brzegu, Piekarnia Paulinka w Brzegu, Restauracja Inspiracja Smaku ze Skarbimierza. Partnerzy medialni, TVP 3 Opole, TV Skarbimierz, Radio Park, Radio Rodzina, Radio Doxa, Gość Niedzielny, Gazeta Brzeska i brzeskie portale internetowe.
– W imieniu organizatorów gratuluje uczestnikom Przeglądu pięknych i wzruszających wykonań. Dziękuje pracownikom GBP Skarbimierz i członkom Teatru Seniora w Skarbimierzu za zaangażowanie przy obsłudze imprezy. Do zobaczenia za rok – przekazał Andrzej Sowa.