XI Konkurs na Wielkanocną Babę i Palmę w Gminie Skarbimierz. Grand Prix dla gospodarzy – Łukowic Brzeskich.

0

W sobotę 8. kwietnia 2017r., na tydzień przed Wielkanocą, w hali sportowej w Łukowicach Brzeskich odbył się finał XI edycji konkursu na Wielkanocną Babę i Palmę Gminy Skarbimierz. Na imprezę do Łukowic Brzeskich przybyło ok. 400 osób, które mogły napawać swoje zmysły wzroku, słuchu, powonienia i smaku, a było co podziwiać. Konkurs był kolejnym, po VI Przeglądzie Pieśni Pokutnej i Pasyjnej – Skarbimierz 2017, etapem przygotowań do radosnych Świąt Wielkanocnych w Gminie Skarbimierz.


Wspaniałe baby wielkanocne i dziesiątki innych świątecznych słodkości i potraw w przepiękny sposób prezentowane na świątecznych stołach oraz okazałe, misternie wykonane palmy wielkanocne, przyciągały zarówno swym obrazem jak i zapachem. Wszyscy przybyli do Łukowic Brzeskich mieli możliwość degustacji tych naturalnych i cudownie smacznych specjałów, które powstają często z receptur chronionych w rodzinach od wielu, wielu lat.

Nie zabrakło elementów artystycznych. W tym roku piękny program tańców lubelskich, śląskich i krakowskich zaprezentował zespół Pieśni i Tańca „Opole” z MDK Opole pod kierownictwem p. Marii Zajączkowskiej oraz zaprezentowały się dzieci z zespołu „Agentki” z GBP Skarbimierz przygotowywane przez p. Justynę Mencel.

Przybyli zgodnie kibicowali wszystkim zespołom prezentującym konkursowe specjały i okazałe świąteczne palmy. Radni i sołtysi wspierali swoje drużyny, ale widać było wyraźnie, że jest to rywalizacja przyjaciół. W konkursie oprócz 8. zespołów z miejscowości Gminy Skarbimierz: Brzeziny, Zielęcic, Skarbimierza –Osiedle, Łukowic Brzeskich, Lipek, Małujowic, Bierzowa i Żłobizny, uczestniczyły też palmy i wytwory plastyczne dzieci z przedszkola i świetlicy szkoły podstawowej Gminnego Zespołu Szkół w Skarbimierzu oraz szkoły filialnej i przedszkola w Łukowicach Brzeskich. Organizatorzy zdecydowali także w tym roku na powołanie drugiego, społecznego jury, do którego desygnowali członków startujących zespołów.

Jury w składzie: Elżbieta Oficjalska – etnograf, kierownik działu ekspozycji i tradycji Muzeum Wsi Opolskiej, Renata Wojas z OODR Łosiów, Przewodnicząca Stowarzyszenia Teraz Wieś oraz Ewa Klekot z OODR Łosiów, podkreślało niesamowicie wysoki poziom prezentowanych stołów świątecznych oraz wykonania palm wielkanocnych. Po długiej naradzie jury ogłosiło werdykt.

GRAND PRIX konkursu przyznane zostało dla gospodarzy – Łukowic Brzeskich. Miejsce pierwsze zajęły Małujowice. Na miejscu drugim znalazło się sołectwo Brzezina, a na miejscu trzecim – Lipki. Dodatkowo przyznane zostało wyróżnienie specjalne, które otrzymało sołectwo Bierzów. Dodatkowo dla Skarbimierza-Osiedle, Żłobizny i Zielęcic jury przyznało wyróżnienia. Bez nagrody nie pozostawiono najmłodszych uczestników przeglądu, dla których również przyznano Wyróżnienia specjalne, tj. dla: świetlicy Szkoły Podstawowej w Skarbimierzu, Przedszkola Publicznego w Skarbimierzu, Szkoły Filialnej w Łukowicach Brzeskich i tamtejszego Przedszkola.

Werdykt społecznego jury nie różnił się od jury profesjonalnego, bowiem i ono uznało Łukowice Brzeskie za najlepsze. Nagrody i piękne dyplomy dla wszystkich uczestników konkursu (pieniężne i rzeczowe) wręczał wójt Gminy Skarbimierz Andrzej Pulit oraz Przewodniczący Rady Gminy Piotr Szkoda, Zbigniew Kłaczek dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Brzegu oraz przedstawiciele partnerów. Andrzej Pulit podziękował wszystkim uczestnikom konkursu zaangażowania i wspaniałych osiągnięć, podkreślał na przykładach z konkursu rolę stowarzyszeń i kół gospodyń wiejskich w życiu każdej z wiosek. Wszyscy złożyli sobie też życzenia świąteczne.
Patronatem honorowym imprezę objęli: Andrzej Buła – Marszalek Województwa Opolskiego i Andrzej Pulit – wójt Gminy Skarbimierz. Partnerami konkursu byli Urząd Gminy Skarbimierz, Muzeum Wsi Opolskiej, OODR Łosiów, Bank Spółdzielczy w Brzegu, ZGO Gać, Sklep RTV AGD Specjaliści w Brzegu.
Należy podkreślić pracę gospodarzy, tj. sołtysa Adama Majdaniuka, Rady Sołeckiej Łukowic Brzeskich i wielu mieszkańców wsi, którzy czynili wszystko, aby zarówno uczestnicy konkursu jak i przybyli do Łukowic goście czuli się wspaniale.
– W imieniu organizatorów: sołtysa i Rady Sołeckiej Łukowic Brzeskich oraz Gminnej Biblioteki Publicznej w Skarbimierzu dziękuję wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do organizacji tegorocznego konkursu. Gratuluję wszystkim startującym w konkursie sołectwom jakże wspaniałego kultywowania tradycji w Gminie Skarbimierz, gratuluję zwycięstwa i organizacji Łukowicom Brzeskim, dziękuję całej załodze GBP Skarbimierz. Do zobaczenia za rok. Wszystkim mieszkańcom i sympatykom Gminy Skarbimierz życzymy wesołych i radosnych Świąt Wielkanocnych – przekazał Andrzej Sowa dyrektor GBP Skarbimierz.