Zabawa w teatr – o zajęciach teatralnych GBP w Skarbimierzu

0

 

Zajęcia teatralne odgrywają bardzo ważną rolę w życiu dzieci. Stanowią nie tylko wspaniałą rozrywkę, ale w niesamowity sposób otwierają przed młodymi osobami nowe możliwości. Przełamują w dziecku lęki, budują poczucie własnej osobowości i wartości, kształtują i pielęgnują poprawną mowę, rozwijają wyobraźnię i intelekt, dają możliwość ciągłego obcowania w różnych grupach.


Mając to na uwadze pani Aleksandra Stempniak- instruktor ds. kulturalno-oświatowych w Gminnej Bibliotece Publicznej w Skarbimierzu, zorganizowała dla wszystkich chętnych dzieci – starszych i młodszych, zajęcia teatralne, które prowadzone były nieodpłatnie w roku szkolnym 2016/2017 m.in.: w szkole w Skarbimierzu oraz w szkole w Lipkach. Podczas zajęć prowadzonych w miłej i rodzinnej atmosferze przez panią Olę, dzieci uczyły się świadomości własnego ciała, techniki mówienia i stawiania pierwszych kroków w ukazywaniu różnorodnych emocji. Starsi uczestnicy spotkań wykonywali trudniejsze zadania, odpowiednio dostosowane do wieku i możliwości, zapoznawali się z pojęciami związanymi z teatrem, rozwijali kreatywność i zaufanie wobec własnych pomysłów, doskonalili swoje teatralne zdolności i umiejętności m.in.: zaprezentowania się przed publicznością, jak i oswojenia się ze sceną i tremą.

W popołudniowy upalny piątek- 9 czerwca w Skarbimierzu rodzice, dziadkowie i wszyscy zainteresowani mogli obejrzeć uroczyste podsumowanie działań realizowanych przez swoje pociechy podczas zajęć teatralnych. W trakcie spotkania swoje nowo nabyte umiejętności zademonstrowały w różnorodnych etiudach następujące grupy teatralne: „Wierszaki” ze SP w Skarbimierzu, grupa „Na końcu tęczy” ze SF w Lipkach oraz najstarsi – „Maski” – ze szkoły w Skarbimierzu. Uczestnicy zajęć wspaniale odgrywali: scenki o emocjach i trudnych uczuciach, etiudy- minispektakle np.: „Las”, „Pudełko”, „Żuk”, „Pobudka”, „Mucha”, „Maski”, animację przedmiotu „Najpiękniejsze kolory”, niektóre według własnego pomysłu, czym dzieci zdobyły uznanie oglądających.

Wszystkie grupy zaprezentowały się znakomicie i zostały nagrodzone brawami. Każdy rodzic z nieukrywaną ciekawością oglądał i podziwiał dokonania swojego dziecka, odkrywał w nim nowe talenty i umiejętności. Na końcu spotkania w ramach podsumowania pani Aleksandra wszystkim uczestnikom zajęć teatralnych, w imieniu swoim i dyrektora GBP pana Andrzeja Sowy, wręczyła pamiątkowe dyplomy i słodkości oraz gorąco zachęciła dzieci do udziału w zajęciach w nowym roku szkolnym 2017/2018.

W imieniu rodziców i uczestników zajęć teatralnych chcielibyśmy bardzo serdecznie podziękować pani Aleksandrze Stempniak za cudowne, pełne pasji, życzliwości i ciepła niepowtarzalne zajęcia teatralne. Dziękujemy.

Tekst i foto Joanna Sowierszenko