Noce kościołów w Sanktuarium św. Jakuba w Małujowicach.

0

22 czerwca 2017r. w ramach tegorocznej Nocy Kościołów ks. Tomasz Sałowski, kustosz małujowickiego sanktuarium zorganizował, po raz pierwszy, celebrację mszy trydenckiej w języku łacińskim. Eucharystii przewodniczył ks. Marcin Sternal, wcześniej wyjaśniając alternatywę uczestniczenia czasem w takiej liturgii. Wiele elementów mszy różniło się od tych codziennych. Trochę inaczej wyglądał ołtarz, szaty liturgiczne, służba i oprawa liturgiczna, sposób odprawiania mszy i przede wszystkim sam język eucharystii. Wszystko to skłaniało wiernych do zadumy i refleksji.


Po przeżyciach duchowych uczestnicy małujowickiej Nocy Kościołów wysłuchali koncertu najpiękniejszych piosenek Edyt Piaff w wykonaniu zespołu Bajan. Artystka między utworami opowiadała życiowych rozterkach gwiazdy piosenki francuskiej. Piosenki wykonywane były z towarzyszeniem akordeonu. Artyści wykonali tez kilka pieśni religijnych kończąc piękny koncert utworem Ave Maryja. Po koncercie uczestnicy Nocy Kościołów mogli zwiedzić różnorodne zakątki świątyni pod kierunkiem dr Tadeusza Jurka, który, jak zwykle, fascynująco opowiadał o naszym wyjątkowym sakralnym zabytku. Zwiedzanie zakończyło się późną nocą i wszyscy uczestnicy tegorocznej Nocy Kościołów w Sanktuarium w Małujowicach na długo ją zapamiętają.

Należy wspomnieć jeszcze, że dwa tygodnie wcześniej w świątyni gościły relikwie świętego Jana Pawła II, które zgromadziły rzesze wiernych, którzy wspominali naszego wielkiego Polaka śpiewając pieśni, które pamiętamy z wizyt papieskich w naszym kraju. Najpiękniej brzmiała „Arka”.

W imieniu księdza kustosza Tomasza Sałowskiego zapraszamy na kolejne spotkania kulturalno – religijne w Sanktuarium w Małujowicach. Najbliższe 23 lipca – odpust na św. Jakuba.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułWicemistrzostwo KWS-u Grodków
Następny artykułFestyn w PP7 Brzeg