Policjanci z powiatu brzeskiego uhonorowani przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę

0
fot. KPP w Brzegu

St. sierż. Mateusz Zalewski i st. asp. Andrzej Grabny zostali odznaczeni Krzyżem Zasługi przez prezydenta Andrzeja Dudę. Funkcjonariusze niemalże w ostatniej chwili uratowali mężczyznę, który próbował skoczyć z mostu.


Przypomnijmy, w październiku 2016 roku mundurowi otrzymali zgłoszenie o tym, że młody mężczyzna chce skoczyć z mostu nad Nysą Kłodzką w Lewinie Brzeskim. Policjanci udali się we wskazane miejsce i zauważyli stojącego na krawędzi 21-latka. Funkcjonariusze błyskawicznie zareagowali, kiedy mężczyzna puścił się barierki. W chwili oddania skoku zdążyli go złapać za ubranie i dzięki pomocy przypadkowego kierowcy obwiązali mężczyznę linką holowniczą, a następnie wciągnęli i przenieśli w bezpieczne miejsce.

– Prawie 90 procent Polaków twierdzi, że Polska jest krajem bezpiecznym, to jest Państwa zasługa – powiedział minister Mariusz Błaszczak wyróżniając funkcjonariuszy, którzy swoim działaniem uratowali życie lub zdrowie innych osób. – Dziś gratulowałem i dziękowałem bohaterom naszych czasów. Ludziom, którzy są gotowi poświecić własne życie i zdrowie, żeby ratować innych. To jest wielka wartość i postawa godna wyróżnienia. Swoimi czynami dowiedliście, że stoicie na straży bezpieczeństwa, zdrowia i życia obywateli naszego kraju – podkreślił szef MSWiA.

Wśród odznaczonych funkcjonariuszy jest st. sierż. Mateusz Zalewski, który na co dzień jest dzielnicowym w Lewinie Brzeskim i st. asp. Andrzej Grabny – zastępca komendanta Komisariatu Policji w Grodkowie.