Uwaga na kieszonkowców i oszustów w internecie!

0

Rozpoczął się czas przedświątecznych zakupów. W pogoni za prezentami zapominamy o bezpieczeństwie, a okres „zakupowej gorączki”, to niestety żniwa dla kieszonkowców. By uniknąć nieprzyjemnych sytuacji, policjanci apelują o przestrzeganie kilku zasad.


W ubiegły piątek (1 grudnia), do brzeskich policjantów zgłosiła się poszkodowana. Złodziej wykorzystał chwilę nieuwagi i skradł z jej torebki portfel z dokumentami oraz pieniędzmi.

– Już teraz przypominamy o zachowaniu ostrożności podczas przedświątecznych zakupów. Pamiętajmy, że złodziej wykorzysta każdą okazję, aby się wzbogacić naszym kosztem. Najważniejsze żeby podczas zakupów „nie tracić głowy” i pamiętać o zagrożeniach, z jakimi możemy się spotkać – tłumaczy oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Brzegu, sierż. sztab. Patrycja Kaszuba.

Zasady, które powinniśmy przestrzegać:
1. Pieniądze w torebce rozdziel i schowaj w różne miejsca. W miarę możliwości nie zabieraj na zakupy większej ilości gotówki, zbędnych kart kredytowych i dokumentów.
2. Torebkę zamykaj i noś z przodu. Nie odstawiaj jej płacąc w kasie, pakując zakupy lub przymierzając ubrania w sklepie. Złodziejowi wystarczy chwila nieuwagi.
3. Nie pokazuj innym zawartości portfela płacąc za zakupy.
4. Nie prowokuj złodzieja strojem i biżuterią. Kieszonkowcy często wcześniej obserwują swoje ofiary. Zwracają uwagę przede wszystkim na osoby dobrze ubrane i wyglądające na zamożne.
5. Złodzieje często sami tworzą tzw. sztuczny tłok, by ułatwić sobie kradzież. Działają najchętniej w galeriach handlowych, dworcach, targowiskach itp.

Inną miejscem zakupowego szaleństwa jest internet. Poruszając się po wirtualnych sklepach również należy zachować ostrożność:
1. Kupując przez internet kieruj się ograniczonym zaufaniem do sprzedającego i sprawdź jego rzetelność.
2. Używaj do zakupów tylko komputera domowego i zachowuj całą korespondencję ze sprzedawcą. W razie oszustwa pozwoli to policji szybko go ująć.
3. Przy płaceniu kartą kredytową zwracaj uwagę czy połączenie internetowe jest bezpieczne. Na dole strony powinien pojawić się symbol zamkniętej kłódki, a na końcu adresu – „https”. Najbezpieczniej jest zamówić towar z opcją płatności przy odbiorze.
4. Otrzymując ofertę e-mailem nie korzystaj z linków, na stronę sklepu wejdź wpisując adres w oknie przeglądarki. Można w ten sposób uniknąć stron podszywających się pod legalnie działające sklepy.
5. Jeśli, pomimo zachowania zasad ostrożności, dostaniesz zamiast zamówionego produktu puste pudełko, natychmiast zadzwoń na policję. Wtedy zapisana korespondencja i przesłana przez oszusta paczka będą stanowiły dowód przestępstwa.