Policja apeluje: Rozmawiajmy z dziećmi o ich bezpieczeństwie

0
fot. howtoadult.com

Wczoraj (30.01) brzescy policjanci zostali poinformowani, że 7-letnia dziewczynka nie wróciła do domu po zakończonych lekcjach. Na szczęście nic jej się nie stało – w tym czasie przebywała u koleżanki.


– Zgłoszenie otrzymaliśmy tuż przed godziną 16:00. Policjanci ustalili, że rodzice przez 2 godziny szukali dziewczynki w szkole, u znajomych i rodziny. Ta historia zakończyła się szczęśliwie, jednak, żeby nie dochodziło do podobnych zdarzeń musimy rozmawiać z naszymi pociechami o tym, jak zachować się w różnych sytuacjach i uczmy je przestrzegania wzajemnych ustaleń. Wtedy będziemy spokojniejsi o swoje dzieci – tłumaczy sierż. sztab. Patrycja Kaszuba z brzeskiej komendy.

– Nasze pociechy muszą być świadome, że ich bezpieczeństwo zależy przede wszystkim od nich samych. Kształtujmy w nich umiejętność rozpoznawania niebezpieczeństw, unikania niepotrzebnego ryzyka oraz umiejętność radzenia sobie w trudnych sytuacjach – dodaje oficer prasowy KPP w Brzegu

Policjanci przekazali kilka wskazówek, jakie informacje powinny trafiać do najmłodszych. Uczmy dzieci, aby:
– zawsze informowały opiekunów dokąd wychodzą i kiedy planują powrót oraz przestrzegały tych ustaleń;
– wychodząc ze szkoły wracały od razu do domu lub osoby, która w tym czasie ma się nimi opiekować;
– nie rozmawiały z nieznajomymi, nie oddalały się z nimi i nie wsiadały do samochodów kierowanych przez nich;
– nie podawały nieznajomym adresu zamieszkania;
– unikały odludnych miejsc zabawy i bawiły się w grupie z innymi dziećmi, nie bawiły się na placach budowy, w pobliżu ulicy, rzeki, jeziora, urwiska czy innych miejsc niebezpiecznych.