Nowa inicjatywa policji – „Bezpieczny Przejazd Kolejowy”

1

Niestosowanie się do sygnalizacji i znaków w rejonie przejazdów kolejowych czy omijanie zapór – to przewinienia uczestników ruchu drogowego, które mogą kosztować zdrowie lub nawet życie. Aby dotrzeć do świadomości kierowców, rowerzystów i pieszych policjanci włączyli się w akcję „Bezpieczny Przejazd Kolejowy”. Podczas dzisiejszych działań sprawdzano czy użytkownicy dróg stosują się do prawa i nie sprowadzają na siebie niebezpieczeństw poprzez lekkomyślność i brak wyobraźni.


5 marca od wczesnych godzin porannych policjanci z Brzegu włączyli się w wojewódzką akcję „Bezpieczny Przejazd Kolejowy”. Zadaniem funkcjonariuszy w tych działaniach jest przede wszystkim zapewnienie bezpieczeństwa uczestnikom ruchu drogowego w rejonie przejazdów, a także dotarcie do świadomości kierowców. Wszyscy muszą wiedzieć, z jakimi zagrożeniami wiąże się lekceważenie przepisów i jak niewielkie szanse mają pasażerowie samochodu w zderzeniu z pędzącym pociągiem.

Policjanci sprawdzają czy kierowcy, rowerzyści i piesi stosują się do przepisów obowiązujących w rejonie przejazdów kolejowych i wyciągają konsekwencje tam, gdzie prawo jest łamane. Przestrzegają przed niestosowaniem się do sygnalizacji świetlnej i omijaniem zapór na przejazdach kolejowych. Rozmawiają z kierowcami i ostrzegają przed zniecierpliwieniem i pośpiechem, które mogą zawieść w oczekiwaniu na podniesienie zapór kolejowych.

Pamiętajmy, że w podróży nasze bezpieczeństwo w dużej mierze zależy od nas samych, a chwila nieostrożności może nas kosztować zdrowie lub nawet życie. Warto więc przestrzegać przepisów i stosować się do znaków i sygnalizacji w rejonie przejazdów kolejowych.

foto: KPP Brzeg