Ukradł rower, ale daleko nie odjechał

15

Już kilkadziesiąt minut po zgłoszeniu policjanci z Brzegu odzyskali skradziony jednoślad. Funkcjonariusze zatrzymali również podejrzewanego o to przestępstwo 34-letniego mężczyznę.


– Informację o tym zdarzeniu oficer dyżury odebrał w piątek (6 kwietnia) kilka minut po godzinie 19:00. Wynikało z niej, że około godziny 17:00 miało dojść do kradzieży roweru.
Policjanci rozpytali świadków i ustalili rysopis podejrzewanego. Informacja natychmiast trafiła do wszystkich patroli w mieście. Już przed godziną 20:00 ustalono mężczyznę mogącego mieć związek z tym przestępstwem. Policjanci zatrzymali go kilka ulic dalej, przed jego domem. Tam też znaleźli skradziony rower, który został zwrócony właścicielowi – wyjaśnia sierż. sztab. Patrycja Kaszuba, oficer prasowy KPP w Brzegu.

34-latek był już karany za podobne przestępstwa. Teraz grozi mu kara do 5 lat więzienia. Policjantka z brzeskiej komendy przypomina, że coraz więcej osób preferuje przemieszczanie się przez miasto rowerem. Na zatłoczonych samochodami ulicach to zdecydowanie najszybszy środek komunikacji. Aby z każdego rowerowego wypadu wrócić jednośladem należy pamiętać o kilku zasadach, które pomogą nam się ustrzec przed kradzieżami:

  •  Zainwestuj w dobrej jakości smycze i zamknięcia. Warto zapiąć rower w dwóch miejscach.
  •  Nigdy nie zapinaj za elementy, które można łatwo ściągnąć np koło.
  •  Nawet wchodząc do sklepu na chwilę nigdy nie zostawiaj roweru bez zabezpieczenia.
  •  Pozostawiając rower na klatce schodowej również warto go zapiąć. Pamiętaj aby drzwi do bloku były zawsze zamknięte, a kod do domofonu posiadały tylko zaufane osoby.
  •  Nie pozostawiaj roweru na balkonie, na niskiej kondygnacji. Okazja czyni złodzieja, a on szybko wykorzysta to, że twój rower jest na wyciągniecie jego ręki.
  •  Pomieszczenia gospodarcze, w których trzymasz rowery, warto solidnie zamykać. Każda dodatkowa kłódka to przeszkoda dla złodzieja. Ich goni czas, a kiedy zauważą solidne zabezpieczenie dwa razy się zastanowią czy im się to opłaca.
  •  Przechowuj dowód zakupu, zrób zdjęcie, a przede wszystkim oznakuj swój rower i wpisz w policyjny rejestr. To wszystko pomoże w szybszym zidentyfikowaniu jednośladu w przypadku ewentualnej kradzieży.