Policjanci przeprowadzili akcję „Pasy i telefon”

1
fot. KPP w Brzegu

Niezapięte pasy bezpieczeństwa są przyczyną wielu poważnych obrażeń podczas zdarzenia drogowego, a korzystanie z telefonu komórkowego powoduje rozproszenie uwagi za kierownicą i może być przyczyną niebezpiecznych sytuacji. Przed konsekwencjami złych nawyków przestrzegali policjanci z brzeskiej komendy.


Telefon komórkowy jest przyczyną wielu niebezpiecznych sytuacji na drodze. Korzystanie z niego podczas jazdy samochodem czy rowerem zakłóca prawidłowe postrzeganie rzeczywistości. Mamy wtedy do czynienia z tzw. efektem widzenia tunelowego. To znaczy, że odbieramy rzeczywistość w ograniczony sposób i wtedy kiedy należy szybko zareagować, możemy nie zauważyć zagrożenia.

– Podczas naszej akcji „Pasy i telefon” zależało nam przede wszystkim na tym, aby uświadomić kierowcom jakim zagrożeniem jest korzystanie z telefonu komórkowego przez kierowcę. Przestrzegaliśmy również przed lekceważeniem obowiązku zapinania pasów bezpieczeństwa. Osoba podróżująca bez prawidłowo zapiętych pasów podczas kolizji i wypadków naraża się na dużo większe obrażenia. Podczas zderzenia ciało nabiera prędkości i jeśli nie mamy zapiętych pasów jesteśmy zagrożeniem nie tylko dla siebie, ale także dla naszych współpasażerów. Pasy chronią nas też przed wypadnięciem z samochód – tłumaczy sierż. sztab. Patrycja Kaszuba, oficer prasowy KPP w Brzegu.