Powiatowy Urząd Pracy i Komenda Policji w Brzegu informują o możliwych zagrożeniach w pracy za granicą

0

Gdzie szukać pracy sezonowej i na co zwrócić uwagę podczas przeglądania ofert? Jak ustrzec się przed niebezpiecznymi sytuacjami za granicą i gdzie szukać pomocy, kiedy już do takich dojdzie? Odpowiedzi na te pytania udzielają Zbigniew Kłaczek dyrektor PUP w Brzegu oraz insp. Zbigniewem Dychus, komendant brzeskiej policji.


Szefowie obu instytucji spotkali się, aby omówić i zwrócić uwagę na najczęściej występujące problemy i zagrożenia związane z wyjazdem do pracy za granicą. Praca sezonowa to częste zajęcie dla młodych ludzi w okresie wakacji. To także dodatkowe źródło dochodu dla dorosłych, którzy w miejscu zamieszkania nie mają stałego zatrudnienia. Dla innych taki wyjazd jest tymczasowym zastrzykiem gotówki. Kiedy jednak już się zdecydowaliśmy i poszukujemy takiego zajęcia warto dobrze sprawdzić potencjalnego pracodawcę zanim wyruszymy w świat.

– Niebezpieczeństwa jakie mogą nas spotkać to m.in. brak umowy o pracę, zaleganie z wypłatą należności, obciążanie pracownika dodatkowymi kosztami (np. za nocleg) wbrew zawartej umowie, czy nieprzestrzeganie przez pracodawcę zasad BHP. Niestety zdarzają się też znacznie tragiczniejsze sytuacje, jak: handel ludźmi, wykorzystywanie seksualne czy zmuszanie do kradzieży – wymienia sierż. sztab. Patrycja Kaszuba z brzeskiej komendy.

– Dlatego namawiamy do rozważnego wyszukiwania ofert pracy. Jeśli jednak zdarzyłoby się tak, że coś złego nas spotkało za granicą, nie wstydźmy się przyznać do tego. Jak najszybciej skontaktujmy się z kimś bliskim w Polsce lub szukajmy pomocy w polskiej ambasadzie – dodaje oficer prasowy KPP w Brzegu.

Pamiętajmy, aby przed wyjazdem zapoznać się z warunkami życia i pracy w państwie, w którym zamierzamy podjąć pracę. Warto również zapoznać się z sytuacją na rynku pracy danego państwa. Szukając zajęcia na wakacje można skorzystać z oficjalnych stron: http://eures.praca.gov.pl/ i https://ec.europa.eu/eures/public/language-selection, na których publikowane są zagraniczne oferty obsługiwane przez wojewódzkie urzędy pracy. W takich jednostkach pracodawcy zagraniczni zadeklarowali szczególne zainteresowanie rekrutacją obywateli z Polski. Podstawowych informacji udzieli również odpowiedni pośrednik pracy w każdym powiatowym urzędzie pracy.