Policjanci apelują do pieszych i kierowców o wzajemny szacunek oraz przestrzeganie zasad bezpieczeństwa na drodze

0
fot. archiwum

Lato skończyło się na dobre, a jesienna aura na chwilę obecną nas nie rozpieszcza. Takie warunki mogą powodować wiele niebezpiecznych sytuacji na drodze. Warto zatem zadbać o własne bezpieczeństwo i pamiętać o kilku podstawowych zasadach obowiązujących zarówno pieszych, jak i zmotoryzowanych.


– Szybko zapadający zmrok, zmienne warunki atmosferyczne, a poza terenem zabudowanym ograniczona widoczność powodują, że piesi szczególnie są narażeni na niebezpieczeństwo. W okresie jesiennym mundurowi duży nacisk kładą na zachowanie wszystkich uczestników dróg. Zachęcamy do korzystania z elementów odblaskowych. Noszenie ich w widocznym miejscu powoduje, że ze znacznie większej odległości jesteśmy widoczni dla zmotoryzowanych – mówi mł. asp. Patrycja Kaszuba z brzeskiej komendy.

Policjanci apelują o wzajemny szacunek na drodze i przypominają o prawach oraz obowiązkach pieszych.

– Przede wszystkim przed wejściem na zebrę upewnijmy się, że jest to bezpieczne. Nie wchodźmy bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd i nie wbiegajmy na jezdnię. Nigdy nie wchodźmy na drogę zza pojazdu np. w rejonie przystanków autobusowych. Korzystajmy z chodników, a kiedy ich nie ma spacerujmy lewą stroną jezdni. Kiedy poruszamy się z dziećmi trzymajmy je za rękę od strony pobocza. Jeśli w pobliżu nie ma przejścia dla pieszych pamiętajmy, aby podczas przechodzenia na drugą stronę zachować szczególną ostrożność i przechodzić tylko tam, gdzie widoczność nie jest niczym ograniczona, np. zakrętami czy wzniesieniami – tłumaczy oficer prasowy KPP w Brzegu.

Mundurowi zwracają uwagę również kierowcom. Powinni oni pamiętać, aby zatrzymać pojazd przed przejściem dla pieszych i pozwolić im bezpiecznie przemieścić się na drugą stronę drogi. Nie wolno wyprzedzać i omijać pojazdów w rejonie przejść dla pieszych, czy przystanków autobusowych.