Lokatorki zlekceważyły sygnał czujnika czadu i zatruły się tlenkiem węgla

1
fot. archiwum
Reklama

O krok od tragedii znalazła się 20-letnia kobieta, która zatruła się tlenkiem węgla. Lokatorki mieszkania, w którym doszło do zdarzenia, wcześniej odłączyły czujnik czadu. Tłumaczyły, że w ostatnim czasie urządzenie często podnosiło alarm więc uznały, że jest on zepsuty.


– We wtorek (13 grudnia), dyżurny otrzymał zgłoszenie, że w jednym z mieszkań w Brzegu doszło do zatrucia tlenkiem węgla. Według zebranych informacji 20-letnia kobieta zasłabła podczas kąpieli, a odgłosy zachłystywania się wodą wzbudziły niepokój będącej w mieszkaniu matki młodej kobiety. 59-latka od razu zaalarmowała służby ratunkowe – informuje sierż. sztab. Patrycja Kaszuba z brzeskiej komendy.

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej

Obie kobiety zostały przewiezione do szpitala gdzie udzielono im pomocy. Ze względu na duże stężenie tlenku węgla w organizmie młodsza z poszkodowanych musiała zostać w szpitalu.

Jak ustalili wspólnie policjanci i strażacy, w łazience był zamontowany czujnik czadu. Jednak został on całkowicie wyłączony. Lokatorki tłumaczyły, że w ostatnim czasie urządzenie często się włączało więc uznały, że jest ono zepsute.

– Nie lekceważmy takich sygnałów. Czad jest dla nas bezwonnym gazem, a czujnik daje znać, że jednak coś nam może zagrażać. To urządzenie, które ma nas uchronić przed takimi tragediami do jakich mogło dojść kilka dni temu w Brzegu – tłumaczy oficer prasowy KPP w Brzegu.

Tlenek węgla powstaje w wyniku niepełnego spalania paliwa (m.in. drewna, gazu, węgla) spowodowanego brakiem odpowiedniej ilości tlenu. Może to wynikać z braku dopływu świeżego (zewnętrznego) powietrza do urządzenia, w którym następuje spalanie albo z powodu zanieczyszczenia, zużycia lub złej regulacji palnika gazowego, a także przedwczesnego zamknięcia paleniska pieca.

Pamiętajmy, aby:

  1. Przeprowadzać regularne wietrzenie pomieszczenia w którym korzystamy z pieca gazowego, kuchenki     gazowej lub węglowej bądź z jakiegokolwiek innego źródła ognia.
  2. Nie zasłaniać kratek wentylacyjnych i otworów nawiewnych.
  3. Dbać o drożność przewodów spalinowych i wentylacyjnych.
  4. Nie należy podłączać urządzeń grzewczych do przewodów kominowych bez wcześniejszej zgody kominiarza.
  5. Systematycznie czyścić i sprawdzać szczelność przewodów kominowych i wentylacyjnych.
  6. Używać sprawne technicznie urządzenia, (kuchenki, piecyki gazowe itp.) i kontrolować ich stan techniczny.
  7. Po wymianie okien na plastikowe należy sprawdzać sprawność działania wentylacji, a w przypadku jej braku założyć nawiewniki.
  8. Systematycznie sprawdzać ciąg powietrza, np. poprzez przykładanie kartki papieru do otworu, bądź kratki wentylacyjnej (kartkę ma wciągać do komina bądź przewodu wentylacyjnego).
  9. Nie możemy bagatelizować objawów duszności, bólów i zawrotów głowy, nudności, wymiotów, oszołomienia, osłabienia, przyspieszenia czynności serca i oddychania, gdyż mogą być sygnałem, że ulegamy zatruciu czadem.
Reklama