Bądź bezpieczny w czasie Świąt Wielkanocnych

0

Przed nami okres przedświątecznych przygotowań, a potem czas Wielkanocy. Dla brzeskich policjantów to czas wzmożonej pracy. Funkcjonariusze, jak co roku, czuwać będą nad bezpieczeństwem w regionie. Pamiętajmy, aby w tym szczególnym okresie zachować czujność i ostrożność. Pilnujmy portfeli robiąc zakupy, a przed wyjściem z domu zamknijmy dokładnie drzwi i okna. Wystarczy chwila nieuwagi, aby stracić to, co dla nas ważne.


– Nad bezpieczeństwem mieszkańców naszego regionu czuwać będą opolscy policjanci. Funkcjonariusze prewencji będą kontrolować m.in. centra handlowe, bazary i przystanki autobusowe. To właśnie w tych miejscach w okresie świątecznych przygotowań odnotowujemy najwięcej kradzieży. Na naszych drogach można również spotkać więcej niż zwykle policyjnych patroli. Funkcjonariusze ruchu drogowego będą obecni na głównych szklakach komunikacyjnych, a także w innych miejscach newralgicznych – czytamy w komunikacie KPP w Brzegu.

Oto kilka porad, których warto przestrzegać, żeby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji i spędzić święta w radosnej atmosferze.
– Pieniądze w torebce rozdziel i schowaj w różne miejsca. W miarę możliwości nie zabieraj na zakupy większej ilości gotówki, zbędnych kart kredytowych i dokumentów.
– Torebkę zamykaj i noś z przodu. Nie odstawiaj jej płacąc w kasie, pakując zakupy lub przymierzając ubrania w sklepie. Złodziejowi wystarczy chwila nieuwagi.
– Nie pokazuj innym zawartości portfela płacąc za zakupy.
– Nie przechowuj dokumentów i pieniędzy w tylnych kieszeniach spodni, w zewnętrznych kieszeniach płaszcza, czy kurtki.
– Nie prowokuj złodzieja strojem i biżuterią. Kieszonkowcy często wcześniej obserwują swoje ofiary. Zwracają uwagę przede wszystkim na osoby dobrze ubrane i wyglądające na zamożne.
– Wybierając gotówkę z bankomatu zasłoń drugą ręką wpisywany kod PIN. Dodatkowo wybieraj takie bankomaty, które są dobrze oświetlone i nie stoją na uboczu. Jeśli zdecydujesz się pobrać większą gotówkę warto, by ktoś zaufany nam towarzyszył. Nie trzymaj tych pieniędzy w jednym miejscu. Rozdziel je. Nawet jeżeli padniemy łupem kieszonkowca, to nie stracimy całej kwoty
– Podróżując środkami komunikacji masowej nie siadaj w pustych przedziałach. W czasie podróży staraj się nie zasypiać. Pilnuj bagażu.
– Nie noś kluczy do mieszkania razem z dokumentami, w których jest podany twój adres zamieszkania. W razie ich kradzieży złodziej może też okraść twoje mieszkanie.

Planując świąteczny wyjazd pamiętajmy o zabezpieczeniu mieszkania – włamywacze nie świętują, a mieszkanie to dla nich łakomy kąsek!
– Dobrze pozamykaj wszystkie drzwi i okna.
– Poproś zaprzyjaźnionego sąsiada o czujność i zwrócenie uwagi na nasze mieszkanie, a w czasie nieobecności o zapalanie wieczorem światła, zabieranie poczty itp.
– Nie zostawiaj w mieszkaniu większej gotówki i przedmiotów wartościowych.  Rzeczy wartościowe można zdeponować w banku lub sfotografować, spisać numery fabryczne, oznakować  – wtedy, w razie kradzieży, ułatwi to ich odnalezienie.
– Jeśli po powrocie okaże się, że doszło do włamania niczego nie ruszajmy i natychmiast zadzwońmy na Policję.

Przygotowując się do podróży zróbmy wszystko by była ona bezpieczna!
– Kieruj się rozsądkiem i przestrzegaj przepisów ruchu drogowego.
– Bezwzględnie pamiętaj o zapiętych pasach i fotelikach dla najmłodszych.
– Nie siadaj za kierownicą po spożyciu alkoholu, nawet w małych ilościach.
– Parkuj jedynie w miejscach dobrze oświetlonych i widocznych, a bagażu nie pozostawiaj na siedzeniach.

Śmigus-dyngus
Zachowania osób niewłaściwie obchodzących zwyczaje wielkanocne, a przede wszystkim „Śmigus-dyngus” (np. wylewanie na przechodniów z wielopiętrowych budynków nadmiernych ilości wody lub zanieczyszczeń oraz rzucanie z wiaduktów na przejeżdżające samochody worków foliowych wypełnionych wodą) powodować mogą naruszenie nietykalności cielesnej, uszkodzenie ciała, zniszczenie mienia lub naruszenie miru domowego podczas bezprawnego wtargnięcia do mieszkania bez zgody właściciela. Sprawcy w wyniku swojego nieodpowiedzialnego zachowania mogą ponieść odpowiedzialność karną za naruszenie przepisów.

Rodzice powinni nauczyć dzieci, że lany poniedziałek to tradycja polewania wodą, w której należy zachować umiar i kulturę. Oblewanie wodą przypadkowych przechodniów może narazić nas na straty materialne – gdy zostanie zniszczona np. droga odzież. Polewanie nie powinno odbywać się na ulicach, gdyż bardzo często dzieci w ferworze zabawy wybiegają na jezdnię, łamiąc wszelkie przepisy ruchu drogowego, a mokra nawierzchnia może okazać się przykrą w skutkach niespodzianką dla nadjeżdżających samochodów. Policjanci przestrzegają amatorów zbiorowego i natarczywego oblewania o konsekwencjach prawnych za wszelkie chuligańskie incydenty. Podczas świąt nad bezpieczeństwem czuwać będzie zwiększona liczba funkcjonariuszy. W sytuacji zagrożenia niezwłocznie kontaktuj się z najbliższym patrolem lub dzwoń pod nr 997, 112.

81-19625

fot. KWP w Opolu