Kronika 112 – Okradają kościoły i piwnice, a nawet lokale gastronomiczne z kurczakami

0

W minionym tygodniu na terenie powiatu brzeskiego doszło do kolejnych kradzieży i włamań. Na drogach regionu nie brakowało również pijanych kierowców. O tych zdarzeniach informujemy w cotygodniowej „Kronice 112”.


SPLĄDROWAŁ PIWNICĘ
27 czerwca br. w Grodkowie doszło do włamania. Złodziej wykorzystując porę nocną, wszedł do piwnicy i ukradł rower, wiertarkę i wyrzynarkę. Straty wyniosły 2 000 zł.

PIERWSZY KROK DO PIEKŁA
Tego samego dnia (27.06), w jednej z miejscowości w gminie Lewin Brzeski doszło do kradzieży rur miedzianych. Złodziej ukradł instalację z kościoła. Straty zostały obliczone na 2 000 złotych.

GŁODNY ZŁODZIEJ
W weekendową noc (1/2 lipca) w Brzegu złodziej włamał się jednego z kiosków gastronomicznych. W ręce złoczyńcy wpadły pieniądze i…. kurczaki! Straty oszacowano na 350 zł.

MIŁOŚNIK WĘDKARSTWA
2 lipca na jednym z osiedli w Brzegu doszło do włamania. Sprawca z samochodu osobowego skradł akcesoria wędkarskie. Straty to 1 500 zł.

RAJD Z PROMILAMI
W ostatnim tygodniu czerwca policjanci zatrzymali trzech nietrzeźwych kierowców. Wszyscy mieli powyżej jednego promila alkoholu w organiźmie. Rekordzistą okazał się 52-letni motocyklista, który „wydmuchał” aż 3,5 promila. Jego sprawa trafi teraz do sądu.

Przypomnijmy, że 1 czerwca ustawodawca wprowadził wiele zmian w Kodeksie karnym, Kodeksie wykroczeń, Kodeksie postępowania karnego, Kodeksie postępowania w sprawach o wykroczenia oraz w Prawie o ruchu drogowym. Regulacje wymierzone są w skrajnie nieodpowiedzialnych kierowców, którzy powodują śmierć i zniszczenia na polskich drogach, a ich ofiarami są niejednokrotnie dzieci.

Nowe przepisy
– Pijany lub odurzony narkotykami sprawca śmiertelnego wypadku lub powodującego ciężkie uszkodzenia ciała pójdzie do więzienia na co najmniej 2 lata. Kara nie będzie mogła zostać zawieszona.
– Wydłużono termin przedawnienia wykroczenia (art. 45 §1 Kodeksu wykroczeń). W przypadku wszczęcia postępowania w sprawie o wykroczenie, jego przedawnienie nastąpi po 3 latach od daty popełnienia czynu.
– Kto będzie kierował samochodem, choć zabrano mu prawo jazdy decyzją administracyjną, narazi się nie tylko na karę do dwóch lat więzienia, obowiązkowo zostanie orzeczony w stosunku do niego  zakaz prowadzenia pojazdów od roku do 15 lat.
– Kto złamie sądowy zakaz prowadzenia pojazdów zostanie skazany na karę nawet do 5 lat więzienia. Obowiązkowo zostanie orzeczony w stosunku do niego przez sąd zakaz prowadzenia pojazdów od roku do 15 lat.
– Kierowca, który świadomie zmusi policję do pościgu i chcąc uciec, nie zatrzyma się pomimo sygnałów świetlnych i dźwiękowych ze ścigającego go radiowozu, popełni przestępstwo zagrożone karą do 5 lat więzienia. Sąd obligatoryjnie zakaże mu prowadzenia pojazdów na okres od roku do 15 lat.
– Przy orzekaniu w sprawach o przestępstwa drogowe sądy będą obligatoryjnie powiadamiane o wcześniejszych ukaraniach oskarżonego za wykroczenia w ruchu drogowym oraz czy zatrzymywano mu w przeszłości prawo jazdy. Dostaną informacje na ten temat (mandaty, punkty karne itp.) z centralnej ewidencji kierowców.
– W Prawie o ruchu drogowym znalazła się uszczegółowiona regulacja dotycząca poddawania kierujących pojazdami (lub innych osób, w stosunku do których zachodzi uzasadnione podejrzenie, że mogły kierować pojazdem) rutynowemu badaniu w celu ustalenia zawartości w organiźmie alkoholu lub obecności środka działającego podobnie do alkoholu, np. narkotyków lub dopalaczy.