Policjanci znów będą znakować rowery. Trzy nowe terminy w powiecie brzeskim

0

Sezon letni w pełni. Jak co roku, przez cały ten czas, policjanci zachęcają do znakowania swoich jednośladów. Głównym celem grawerowania jest możliwość identyfikacji właściciela w przypadku odzyskania skradzionego roweru.


Mikroudarowa technologia „engrawera” pozwala na wykonanie precyzyjnego oznakowania, a ponadto powoduje zmiany w strukturze materiału wykrywane nawet po powierzchniowym zatarciu znaków. Dzięki takiemu systemowi każdy oznakowany rower ma inny numer, a ponadto można łatwo ustalić jednostkę, w której został oznakowany.

– Policjanci przed znakowaniem roweru wypełnią kartę ewidencyjną jednośladu, a po wygrawerowaniu numeru niezwłocznie zarejestrują rower w elektronicznym rejestrze przedmiotów oznakowanych (E-RPO). Rejestracja w komputerowej bazie danych odbywa się na podstawie dokumentu tożsamości właściciela. W przypadku dzieci i młodzież będzie można dokonać oznakowania i rejestracji tylko w obecności rodziców lub opiekunów prawnych – wyjaśnia sierż. sztab. Patrycja Kaszuba, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Brzegu.

TERMINARZ ZNAKOWANIA ROWERÓW W JEDNOSTKACH KOMENDY POWIATOWEJ POLICJI W BRZEGU:
Komenda Powiatowa Policji w Brzegu przy ul. Robotniczej 10 – 18.07.2017 r. w godz. 16:30-18:00
Komisariat Policji w Grodkowie przy ul. Kasztanowej 5 – 25.07.2017 r. w godz. 16:30-18:00
Komisariat Policji w Lewinie Brzeskim przy ul. Kościuszki 47 – 31.07.2017 w godz. 16:30-18:00

Policjanci apelują również o właściwe zabezpieczanie jednośladów przed kradzieżami i przypominają reguły, które pomogą ustrzec się przed utratą roweru:
– Zainwestuj w dobrej jakości smycze i zamknięcia. Warto zapiąć rower w dwóch miejscach. Nigdy nie zapinaj za elementy, które można łatwo ściągnąć, np. koło.
– Nawet wchodząc do sklepu na chwilę nigdy nie zostawiaj roweru bez zabezpieczenia. Złodziejowi wystarczy krótka chwila, aby odjechać twoim jednośladem.
– Pozostawiając rower na klatce schodowej również warto go zapiąć. Pamiętaj aby drzwi do bloku były zawsze zamknięte, a kod do domofonu posiadały tylko zaufane osoby.
– Nie pozostawiaj roweru na balkonie, na niskiej kondygnacji. Okazja czyni złodzieja, a on szybko wykorzysta to, że twój rower jest na wyciągniecie jego ręki.
– Pomieszczenia gospodarcze, w których trzymasz rowery, warto solidnie zamykać. Każda dodatkowa kłódka to przeszkoda dla złodzieja. Ich goni czas, a kiedy zauważą solidne zabezpieczenie dwa razy się zastanowią czy im się to opłaca.
– Przechowuj dowód zakupu, zrób zdjęcie, a przede wszystkim oznakuj swój rower i wpisz w policyjny rejestr. To wszystko pomoże w szybszym zidentyfikowaniu jednośladu w przypadku ewentualnej kradzieży.

oznakuj swój rower grawer