John Lee Hooker Day w Brzegu

0

22. sierpnia 2017 roku przypada 100 rocznica urodzin Johna Lee Hookera, muzyka bluesowego, który był przez dekady inspiracją i natchnieniem zarówno czarnych jak i białych muzyków grających bluesa oraz gatunków z bluesa się wywodzących. Jego urodziny, muzycznie świętowane będą w Herbaciarni w dn. 25-26.08.2017.


John Lee Hooker inspirował wielu artystów tworzących różnego rodzaju typy muzyki rozrywkowej powstałej po 1960 roku. To zdecydowanie jeden z najwybitniejszych i najbardziej cenionych muzyków bluesowych. Niedługo setną rocznicę urodzin bluesmana, świętować będzie można w brzeskiej Herbaciarni. W dniach 25-26.08 odbędzie się tam bowiem impreza, pn. John Lee Hooker Day.

Za organizację wydarzenia odpowiada komitet organizacyjny w składzie: Paweł Lipka – brzeżanin, muzyk i przedsiębiorca, który od wielu lat funkcjonuje na lokalnej bluesowej scenie, Radosław Wiśniewski – prezes Klubu Integracji Twórczych „Stowarzyszenie Żywych Poetów”, miłośnik gry na gitarze oraz Elżbieta Uszyńska – urodzona w Brzegu, zakochana w bluesie, organizatorka wielu muzycznych eventów, prywatnie dusza towarzystwa.

Inicjatywa organizacji dni poświęconych twórczości Johna Lee Hookera wydaje się niezwykle trafiona, z uwagi na bogate tradycje bluesowe w Brzegu. Warto tu wspomnieć o wieloletniej działalności Jana Grajewskiego, Pawła Lipki, Jana Mozolewskiego czy nieżyjącego już Cezarego Czternastka, a także sporej grupy mniej znanych muzyków, których wkład w rozwój bluesa i szerzenie kultury bluesowej jest wprost nieoceniony w naszym mieście.

W skład planowanego wydarzenia w Brzegu wchodzić będą dwa dni koncertowe, każdy kończący się otwartym jam-session, w ramach którego każdy będzie mógł zagrać w dowolnym składzie, także osoby wcześniej niezapowiedziane, młodzi entuzjaści i rozentuzjazmowani amatorzy. Jedno jest pewne – szykuje się prawdziwe, mocne, bluesowe uderzenie w brzeskiej Herbaciarni. Każdy, szanujący się miłośnik bluesa powinien w dniach 25-26.08.2017 wziąć udział w wydarzeniu. Szczegółowe informacje znaleźć można na stronie facebook. W imieniu organizatorów serdecznie zapraszamy!

John Lee Hooker Day w Brzegu 2017 _brzeg24