A po „Wojnie…” czas na „Żniwa”

0

Jesienią każdego roku, Brzeskie Centrum Kultury uczestniczy w programie Teatr Polska, który realizowany jest przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. W tym roku, w ramach programu widzowie mogli obejrzeć spektakl „Wojna nie ma w sobie nic z kobiety” w wyk. Teatru im. S. Żeromskiego z Kielc. W piątek 10. listopada przyjdzie pora na kolejne wielkie wydarzenie – spektakl „Żniwa” w wyk. Polskiego Teatru Tańca z Poznania.


Polski Teatr Tańca jest jednym z najbardziej szanowanych, rozpoznawalnych i utytułowanych polskich zespołów na świecie. Istnieje od 1973 roku, a jego oblicze zmieniło się na przestrzeni lat od teatru skupionego na formach baletowych do gatunku teatru tańca, który wyróżnia się przekraczaniem granic rodzajowych, technicznych, stylistycznych, wolnością wyrazu, interdyscyplinarnością, poszukiwaniem nowych przestrzeni. Polski Teatr Tańca w swoich produkcjach zadziwia, porusza, zmusza do przemyśleń, innym razem bawi widzów, za każdym razem jednak przenosi widownię do swojego wyjątkowego i oryginalnego świata, kreowanego na scenie przez wybitnych artystów.

Wielkim wyróżnieniem dla Brzeskiego Centrum Kultury i Brzegu był fakt, że spośród wielu aplikujących do programu Teatr Polska ośrodków, to właśnie BCK otrzymało propozycję i zgodę realizacji spektaklu Polskiego Teatru Tańca, pt. „Żniwa”. Widzowie będą mogli zobaczyć go już w piątek 10.11.2017 na Dużej Scenie BCK.

„Żniwa” to pierwsza premiera Polskiego Teatru Tańca pod dyrekcją Iwony Pasińskiej (która objęła stanowisko po wybitnej prof. Ewie Wycichowskiej). Ruch i taniec przekazują treści wywiedzione zarówno z naszej tradycji, kultury, jak i natury. Odwieczny obrzęd zasiewów i zbiorów stanowi pretekst ukazania ludzkich namiętności i emocji. Surowa warstwa wizualna spektaklu zderza się w nim z wyrazistą ekspresją i zmysłowością tancerzy. Podstawa literacka przedstawienia wywiedziona z dramatu Wyspiańskiego „Powrót Odysa” tworzy ramę narracji, wokół której rozgrywają się sceniczne wydarzenia.

W obsadzie spektaklu znaleźli się tancerze na stałe współpracujący z Teatrem: Urszula Bernat-Jałocha, Fabian Fejdasz, Julia Hałka, Paulina Jaksim, Zbigniew Kocięba, Jerzy Kaźmierczak, Katarzyna Kulmińska, Paweł Malicki, Marcin Motyl, Marta Miranda da Costa Pinto, Michał Przybyła, Adrian Radwański, Katarzyna Rzetelska, Sandra Szatan, Dominik Więcek, Emily Wong oraz gościnie: Adam Strug. Każdy z nich niezwykle utalentowany, a wielu poszczycić się może znaczącymi, światowymi wyróżnieniami i nagrodami.

Za reżyserię i dramaturgię spektaklu odpowiedzialny jest Igor Gorzkowski, natomiast za choreografię Iwona Pasińska. To będzie zdecydowanie wielkie wydarzenie. Spektakl jakiego jeszcze nigdy Brzeg nie widział. Z pewnością wielu zaskoczy formą, poruszy treściami, bez wątpienia będzie szokujący.

Dla przypomnienia, spektakl „Żniwa” zobaczyć będzie można już w piątek 10.11.2017 o godz. 19:00 na Dużej Scenie BCK. Bilety w cenie 20 zł dostępne są w Punkcie Informacji Turystycznej w Brzegu (tel. 77 4160040, e-mail: pitbrzeg@gmail.com) oraz w dniu spektaklu w kasie BCK.

Listopad jest kolejnym miesiącem 50-tego sezonu artystycznego BCK. Oprócz spektaklu warto, np. wybrać się na wernisaż wystawy, pn. „Okoliczność zdarzeń”, który zaplanowano na czwartek 09.11.2017 na godz. 18:00 w Galerii Sztuki Współczesnej BCK. Więcej szczegółów znaleźć można na stronie www.bck-brzeg.pl.