Retro Sfera w Brzegu – Elektroniczna rozrywka z dawnych lat

0

W najbliższy weekend w Zespole Szkół Medycznych przy ul. Ofiar Katynia odbędzie Retro Sfera. Odwiedzający „Medyka” będą mogli cofnąć się w czasie o kilkanaście lat. Organizatorzy przybliżą zainteresowanym stare systemy rozrywki elektronicznej z przełomu lat 80′, 90′ i początku nowego milenium.


Impreza potrwa przez dwa dni (18-19 listopada), a chętni na rozgrywkę w stylu retro będą mogli zasiąść za kontrolerami i klawiaturami starych sprzętów. Uczestnicy będą mogli  również zobaczyć i zagrać w gry na konsole, od drugiej (1976-1983) do siódmej generacji (2005–2012) urządzeń. Oprócz sprzętów stacjonarnych pojawią się również przenośne konsole, zwłaszcza popularny Game Boy. Ponadto, organizatorzy przeprowadzą dwa turnieje w gry wideo. Wstęp na Retro Strefę jest darmowy, ale należy zaznaczyć, że udział w turniejach obejmuje wpłatę wpisową w kwocie 10 zł.

Sobotni turniej zostanie rozegrany na konsoli SNES ze stajni Nintendo. Zawodnicy zagrają w wyścigi z udziałem postaci ze świata Super Mario – „Super Mario Kart”. Ta seria gier wyścigowych z pewnością nie odwzorowuje realistycznego obrazu. Pierwszą grą jest wspomniana wcześniej „Super Mario Kart” (wydana w 1992 roku) na Super Nintendo, a najnowszą – wydaną w 2017 roku – jest Mario Kart 8 Delux. Większość kojarzy te tytuły z „wąsatym hydraulikiem” z platformówki „Super Mario Bros”, dostępnej na konsolę Pegassus, popularnej zwłaszcza w latach 90′. W turnieju udział będzie mogło wziąć udział 16 graczy.

Niedzielny turniej rozegrany zostanie na pierwszej konsoli od Sony (PSX, Playstation). Na zawodników będzie czekał hit – Tekken 3 od Namco (obecnie Namco-Bandai Games). Tekken to seria gier konsolowych bijatyk. Początkowo jako gra „arcade”, później została przeniesiona na konsole PlayStation, PlayStation 2, WonderSwan, Game Boy Advance, PSP, PlayStation 3, Xbox 360, PlayStation 4 i Xbox One oraz na komputery. Wielu kojarzy tą grę z tzw. automatów do gier, które były popularne na przełomie lat 90′ i 00′. W turnieju udział będzie mogło wziąć udział 32 graczy.

Dla wszystkich uczestników turniejów organizatorzy przewidują nagrody, ale to nie koniec atrakcji jakie odbędą się podczas Retro Sfery. W sobotę gościem specjalnym będzie brzeżanin – „Rysław” Ryszard Chojnowski. Anglista, który od blisko 20 lat zawodowo zajmuję się  grami. Tłumaczy je, pracuje nad produkcją, recenzuje, nagrywa audycje radiowe i filmy na YouTube. Brał udział między innymi w tłumaczeniu pierwszej części „Wiedźmina” i „Baldur’s Gate”.