„…A na tym kamieniu…” Wernisaż wystawy Stanisława Ryszarda Kortyki

0
Reklama

W piątek (19.01.) o godz. 19:00 w Galerii Sztuki Współczesnej BCK w brzeskim ratuszu uroczyście otwarto wystawę obrazów prof. Stanisława Ryszarda Kortyki. Jest dostępna dla odwiedzających do 16.02.2018r.


Miłośnicy sztuki mogli odwiedzić galerię brzeskiego ratusza, aby nie tylko zobaczyć intrygujące obrazy, ale także spotkać mistrza – prof. Stanisława Ryszarda Kortykę. Zaprezentowano twórczość profesora głównie z 2017r. Ujęte w dziełach sztuki kamienie przywodziły zwiedzającym na myśl refleksje o przemijaniu i ulotności życia. Obcować ze sztuką profesora można do 16.02.2018r.

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej

Warto w tym miejscu przedstawić sylwetkę autora wystawy.

Urodzony w 1943 roku. Studia w PWSSP, obecnie Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. Dyplom z wyróżnieniem z malarstwa i projektowania malarstwa w architekturze w pracowniach prof. Zbigniewa Karpińskiego i doc. Alfonsa Mazurkiewicza uzyskał w 1969 roku. Od 1970 roku jest pracownikiem naukowo- dydaktycznym. W 1992 roku otrzymał tytuł profesora. Prowadzi dyplomujące pracownie malarstwa w ASP we Wrocławiu i w Instytucie Sztuk Wizualnych na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Zielonogórskiego. Brał udział w ponad 140 wystawach zbiorowych krajowych i zagranicznych. Malarstwo i rysunek prezentował na 28 wystawach indywidualnych w kraju i za granicą. W 2004 roku nagrodzony Nagrodą Główną Prezydenta Miasta Wrocławia na Dolnośląskich Wystawach Sztuki (malarstwo), a w 2006 roku otrzymał Nagrodę Prezydenta Miasta Szczecina na XXI Festiwalu Polskiego Malarstwa Współczesnego w Szczecinie. Swoją poezję publikował w czasopismach literackich od lat 60. W wydawnictwie Ossolineum opublikował trzy zbiory poezji (1969, 1973, 1981) oraz blok wierszy w Dyskursie (zeszyty naukowo-artystyczne ASP we Wrocławiu) nr 3/2005. W 2014 roku otrzymał Srebrny Medal Zasłużony Kulturze „Gloria Artis”. Prace w zbiorach Muzeum Narodowego we Wrocławiu i Szczecinie, Muzeum Architektury we Wrocławiu, Muzeum Okręgowego i BWA w Sandomierzu, Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej, Galerii Współczesnej Sztuki Sakralnej w Kielcach, Galerii Kutscha w Salzburgu oraz w posiadaniu prywatnym w kraju i za granicą.

Ważniejsze wystawy z ostatnich pięciu lat: Czas kamieni, czas powrotów, malarstwo, indywidualna, Galeria Na wprost, Iława, 2012; Przestrzeń pomiędzy nami, Wiesbaden, 2012; Uczta u mistrzów, TPSP Pałac Sztuki, Kraków, 2012; Międzynarodowy Konkurs Rysunku, Muzeum Architektury, Wrocław, 2012; 9 Triennale Małych Form Malarskich, Galeria Sztuki Wozownia, 2013: Idee i obrazy, Galeria Biblioteki Uniwersytetu Zielonogórskiego, 2014; Malarstwo poza malarstwem, Petersburg, 2015; Kierunek Malarstwo, Galeria ASP, Warszawa 2015; Ogrody, Bad Muskau, 2016; Projekt 966, wystawa z okazji 1050 rocznica Chrztu Polski, Muzeum Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika, Toruń 2016; W kręgu Zbigniewa Karpińskiego (zbiorowa, uczniowie Profesora), Muzeum Miejskie Wrocławia, 2017; Wratislavia pro Bratislava, Bratysława, 2017; Malarstwo- indywidualna, Mała Galeria Nowy Sącz, 2017.

Prezentowane na wystawie obrazy w znacznej części namalowane zostały w  2017 roku. Powracam w nich do charakterystycznych dla mojego malarstwa tematów, ale też w sposób bardziej wyrazisty próbuję przedstawić problemy trwania i przemijania, nie zapominając  jednocześnie o wartościach czysto malarskich, dla których światło i kolor będą miały zawsze znaczenie pierwszorzędne. To właśnie wszechobecne tytułowe kamienie są w moich intencjach symbolem owego „trwania”, ale też niezwykle wdzięcznym przedmiotem malarskiego studium. Tak można postrzegać pokazaną na wystawie część obszernego cyklu Kamienie rzymskie. Te obrazy jednak już niemal bezpośrednio nawiązują do problemu przemijania i rozpadu nawet najpiękniejszych i – wydawać by się mogło – trwałych pomników ludzkiego geniuszu. Można twierdzić, i takie też było moje założenie, że w oglądzie malarza, po pięknych budowlach zostają równie pięknie ruiny i posiadające wciąż siłę artystycznych inspiracji porozrzucane z tych budowli kamienie. – przybliżył nam swoją twórczość prof. Stanisław Ryszard Kortyka.

 

Reklama