Wojewódzki przegląd zespołów kolędniczych Herody 2018

0

Weekend (03.-04.02.) był czasem niezwykłego wydarzenia w Lewinie Brzeskim. Dom Kultury na lewińskim rynku prezentował sceniczne talenty rywalizujące o statuetkę Heroda. Poza najpopularniejszymi polskimi kolędami, uczestnicy rywalizacji prezentowali scenki związane z królem Herodem, których przesłanie było proste – dobro zawsze zwycięży nad złem.


Zespoły z okolicznych miejscowości miały możliwość zaprezentowania sowich możliwości wokalnych i aktorskich. Kolorowa, wykonana z dbałością o szczegóły scenografia pomagała oddać ducha Świąt Bożego Narodzenia, a licznie zgromadzona publiczność nagradzała wszystkie grupy gromkimi brawami.

W ciągu dwóch dni konkurowały ze sobą następujące zespoły:

Sobota: Niedziela:
11:10 – Jankowice Wielkie 11:10 – Dom Kultury w Lewinie Brzeskim
11:40 – Brynica 11:40 – Skorogoszcz
12:20 – Łosiów 12:20 – Faska Dzieci
14:00 – Edessa 14:00 – Faska Dorośli
14:40 – Adam Urbaniak 14:30 – Michałowice
15:15 – Kałków 15:00 – Mąkoszyce
 – 15:20 – Magnolia

Zarówno grupy dziecięce, jak i tworzone przez dorosłych prezentowały wysoki poziom artystyczny i wokalny, a scenariusze napisane były tak, aby poruszać i bawić. Każda historia opowiadana przez występujących zawierała w sobie morał, a za barwnymi strojami i licznymi rekwizytami krył się ważny przekaz.

Pierwsze miejsce w kategorii dzieci wygrał zespół z Kałkowa, drugie miejsce przypadło grupie Diabelskie Aniołki z Mąkoszyc, trzecie miejsce ex aequo dla Faski Dzieci oraz SP Łosiów.

Główną nagrodę w kategorii dorośli wygrał Zespół Teatralny Faska, drugie miejsce trafiło do zespołu Urbaniakowie i Przyjaciele, wyróżniono natomiast Grupę Teatralną Magnolia.

Dotychczas, przez 33 edycje wystąpiło 11408 osób. Łącznie 580 zespołów ze 144 miejscowości. Bieżąca edycja zgromadziła 409 osób, które należały do 13 różnych zespołów.

Tegoroczna edycja zgromadziła liczną publikę, a także występy łącznie trzynastu zespołów. Nagrody były atrakcyjne, poza nagrodą pieniężną do wygrania było piękne, zdobione drewniane berło Heroda. Gratuluję zwycięzcom i z niecierpliwością czekam na kolejną odsłonę Herodów w przyszłym roku. – mówił nam Tadeusz Tadla, dyrektor Domu Kultury w Lewinie Brzeskim.