Razem możemy więcej

0

Czy każdy z nas może być najlepszy we wszystkim? Jesteśmy wyjątkowi
i niepowtarzalni, obdarzeni różnymi zdolnościami, ale nie potrafimy wszystkiego.
Dzięki grupie, takiej jak na przykład klasa szkolna możemy dokonać wiele. Grupa kształtuje nasze postawy, oceny, obraz własnej osoby, zaspakaja potrzeby akceptacji i bezpieczeństwa. Każdy z nas wnosi ze sobą do grupy to co ma najlepszego. Wzajemna współpraca i więzi, które nawiązujemy, pomagają osiągnąć nam zamierzony cel.


O swoich umiejętnościach i wspólnej pracy rozmawiali uczniowie klasy
1 A z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3 w Brzegu na kolejnych zajęciach biblioterapeutycznych w Klubie 1. Pułku Saperów w dniu 26 lutego 2018 roku.
Zajęcia rozpoczęła zabawa, podczas której dzieci wykazały się zdolnością porozumiewania się w grupie. Podzieleni na dwie grupy musieli ustawiać się w poprawnej kolejności, zgodnie z podanymi poleceniami (np. wg wzrostu, długości włosów), ale nie mogli przy tym rozmawiać! Musieli znaleźć inny sposób komunikacji, i znaleźli.
W odkryciu swoich umiejętności pomogła wszystkim lektura opowiadania Renaty Piątkowskiej „Łańcuch”.

Każdy z nas ma w sobie to „coś” dzięki czemu staje się kimś jedynym w swoim rodzaju. Odkrywanie tych zdolności jest dla nas bardzo ważne. Dzięki temu łatwiej radzimy sobie z nowymi wyzwaniami, stajemy się silni i odważni.

Cała klasa na specjalnie przygotowanej planszy stworzyła „drzewo mocnych stron”.
Dzieci wycięły odrysowaną na zielonej kartce swoją dłoń, wypisały na niej imię i to co potrafią robić najlepiej, przykleiły w dowolnym miejscu na narysowanym drzewie.
”Drzewo mocnych stron” ukazuje talenty całej klasy i przypomina, że są grupą i dzięki temu są silni i mogą pokonać mnóstwo trudności i dokonać wielu rzeczy, których sami nigdy nie byliby w stanie zrobić. Zadanie ujawniło sporo mocnych stron każdego z uczniów, które mogą być użyteczne w klasie.

Uczestnicy zastanawiali się także nad tym co robią i co mogą zrobić wspólnie jako grupa. Okazało się, że niemało już razem wykonali: przygotowali Dzień Babci i Dziadka, uczestniczą w zajęciach Wirtualnej Akademii Astronomii, odwiedzają chorych w szpitalu, pomagają sobie wzajemnie… Pomysłów mają jeszcze dużo więc chyba śmiało można nazwać ich : „Super Klasą”!

Zajęcia przygotowała i prowadziła Elżbieta Skrzypczyńska – pracownik biblioteki Klubu
1. Pułku Saperów.

Tekst: Elżbieta Skrzypczyńska
Zdjęcia : Anna Glińska