Habitaty -wersniaż w Galerii Sztuki Współczesnej BCK

0

W piątek 23.02. w Galerii Sztuki Współczesnej BCK w brzeskim Ratuszu premierę miała kolejnawystawa. Zimne barwy, nietypowe formy i ciekawe kształty czekały na odwiedzających. Interesujące prace dwóch artystek – Weroniki Lucińskiej i Joanny Pałys można oglądać do 16.03.2018.  Eklektyczne połączenie malarstwa i rzeźbiarstwa z pewnością przypadnie do gustu miłośnikom sztuki.


Ład i harmonia, w których osobniki danego gatunku znajdują najdogodniejsze warunki życia – tak można wyjaśnić tytułowe „habitaty”. Oczywiście każdy zainteresowany może snuć własne, unikatowe refleksje na temat prezentowanej sztuki. Lekkość wody – tematu przewodniego rzeźb, spotyka się z geometrycznymi, nieraz przytłaczającymi kształtami budowli widocznych na obrazach. Irracjonalne – takie z pozoru wydaje się to połączenie. Samodzielne próby interpretacji przyniosą jednak zadowalające efekty.

Joanna Pałys uwiecznia na płótnach monumentalne bryły architektoniczne, Weronika Lucińska tworzy zamknięte w szklanych formach rzeźby ceramiczne o organicznym charakterze, sprawiające wrażenie zastygłych w ruchu roślin i bliżej nieznanych nam stworzeń. Artystki poruszają w swojej twórczości odmienne tematy, używają innych mediów do wyrażania swoich myśli. Trudno znaleźć wspólny mianownik ich twórczości, jednak gdy zestawi się te różne światy: organiczne prace Lucińskiej z betonową materią obrazów Pałys, nabierają nowego znaczenia, uzupełniają się, tworząc habitat ludzki, łączący środowisko naturalne i miejskie. W dobie zanieczyszczenia przyrody, nadmiernej eksploatacji dóbr naturalnych, można odebrać tę wystawę jako komentarz i refleksję na temat współistnienia obu światów, tak potrzebnych człowiekowi do życia.

Sumiennie przygotowany wernisaż, przyciągnął w dniu premiery wiele osób. Zarówno młodzi jak i doświadczeni sympatycy kultury zjawili się w Galerii BCK. Trwający ponad godzinę pokaz premierowy miał swój własny klimat. Ukształtował się w ten sposób ciekawy piątkowy wieczór. Każdy mógł rozsmakować się w przygotowanym poczęstunku, aby w miłej atmosferze móc oddać się kontemplacji nad wernisażem. Inność tego typu wydarzeń pokazuje, że w naszym mieście można produktywnie spędzić czas.

Biogramy artystek i więcej informacji na temat wystawy znaleźć można na stronie www.bck-brzeg.pl.