Kwietniowe koncerty w Muzeum Piastów Śląskich

0

Kwiecień w brzeskim Zamku upłynie w rytmach ciekawych propozycji muzycznych. Już w sobotę 7. Kwietnia wysłuchać będzie można koncertu zespołu „U Studni”, a kilka dni później, tj. 11. kwietnia miłośnicy muzyki będą mogli wziąć udział w wydarzeniu realizowanym w ramach cyklu „Z Orkiestrą po Zamkach i Pałacach”. Nie zabraknie także koncertu w ramach „Wieczorów Lisztowskich” – już 14. kwietnia.


W sobotę 7. kwietnia, o godz. 19:00, w brzeskim Muzeum odbędzie się koncert grupy „U STUDNI”. To grupa, którą stanowią artyści, którzy współtworzyli zespół „Stare Dobre Małżeństwo. Bilety na to wydarzenie – w cenie 40,00 zł – do nabycia m.in. w kasie biletowej Muzeum Piastów Śląskich.

Cztery dni później, bo już w środę 11 kwietnia, o godz. 17:30 rozpocznie się cykl koncertów, pn. „Z Orkiestrą po Zamkach i Pałacach” pod przewodnictwem Przemysława Ślusarczyka. Wstęp na to wydarzenie będzie bezpłatny.

To nie koniec muzycznego kwietnia w MPŚ, bowiem w sobotę 14. Kwietnia, o godz. 18:00 wystąpi Sofya Gulyak. Jedna z najlepszych pianistek na świecie zagra w ramach kolejnego koncertu z cyklu „Wieczory Lisztowskie”.

Sofya Gulyak należy obecnie do najwybitniejszych pianistek świata. Początkiem międzynarodowej kariery koncertowej artystki był spektakularny sukces w 2009 r. w na XVI Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Leeds (Anglia), gdzie otrzymała I nagrodę i Złoty Medal Księżnej Mary (zgłosiło się 200 kandydatów, przyjęto 81 pianistek i pianistów). Jest pierwszą kobietą, która osiągnęła takie wyróżnienia w pięćdziesięcioletniej historii tego bardzo renomowanego konkursu. Wygrała też szereg innych prestiżowych konkursów (m.in. im. F. Busoniego we Włoszech i im. W. Kapella w USA), jest laureatką II Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. F. Liszta we Wrocławiu w 2002 r.

Artystka urodziła się w Kazaniu (Rosja), tam też ukończyła studia pianistyczne w Państwowym Konserwatorium pod kierunkiem prof. Elfiy Burnashewej. Następnie ukończyła z najwyższym wyróżnieniem „Ecole Normale de music de Paris Alfred Cortot” Doskonaliła też swoje umiejętności pod kierunkiem Borysa Petrushanskiego w Piano Academy „Incontri col Maestri” w Imoli we Włoszech oraz u Vanessy Latarce w Royal College of Music w Londynie.

Koncertowała w najbardziej renomowanych salach koncertowych Europy, Ameryki i Azji (np. w Operze La scala i w Sala Verdi w Mediolanie, Herkules-Saal w Monachium, Salle Cortot, Salle Gaveau i Salle Pleyel w Paryżu, Wielkiej Sali Koncertowej Konserwatorium Moskiewskiego, Konzerthaus w Berlinie, Gewandhaus Lipsku, Kennedy-Center w Waszyngtonie, Hong Kong City Hall, Finlandia Hallw Helsinkach, Bridgewater Hall w Manchesterze, Teatro Municipal w Rio de Janeiro, Walt Disney Hall w Los Angeles, Kennedy-Center w Waszyngtonie).

Sofya Gulyak występowała z najwybitniejszymi dyrygentami i najznakomitszymi orkiestrami. Jej koncerty były transmitowane przez 10 europejskich i amerykańskich radiofonii.

Więcej informacji o tych i innych wydarzeniach organizowanych w Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu znaleźć można na stronie www.zamek.brzeg.pl. Serdecznie zapraszamy.