Spotkanie z Marianem Kosińskim

0

Klub Literacki „Brzeg” przygotowuje kolejny wieczór autorski. Wydarzenie, którego bohaterem będzie poeta, muzyk, miłośnik kultury ludowej – Marian Kosiński, odbędzie się we wtorek 05.06 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Brzegu. Więcej o poecie i samym spotkaniu pisze w swoim artykule Romana Więczaszek.


Młodzieniec Soplica otrzymał imię Tadeusz na cześć naszego patrioty T. Kościuszki. Wraca do rodzinnego dworku po ukończeniu nauki, szuka mieszkańców, chodzi z radością po pokojach. Przygląda się portretom, na których są Kościuszko, Rejtan, Jasiński: „Tu Kościuszko w czarmarce krakowskiej, z oczyma podniesionymi w niebo, miecz oburącz trzyma”. Adam Mickiewicz już na początku I księgi otwiera klimat na treści związane z ojczyzną.

„Pan Tadeusz” od lat inspiruje do działania Mariana Kosińskiego z Lewina Brzeskiego. Organizujemy 5. czerwca wieczór autorski w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Brzegu o g. 17.00. Serdecznie zapraszamy, wstęp jest wolny. W spotkaniu będzie również uczestniczyła młodzież.

Bohater spotkania stworzył Teatr Pamięci im. Mariana Kantora i przy udziale muzyków lub przy własnym podkładzie muzycznym przedstawi w formie monologu Inwokację oraz obszerne fragmenty z I księgi. Warto posłuchać autora, bo to człowiek o wielu talentach: jest duchownym, poetą i muzykiem, promuje kulturę ludową, komponuje, uczy gry na dawnych, oryginalnych instrumentach, sam również gra i śpiewa.

Jest twórcą spotkań poetyckich, w dorobku posiada kierownictwo chórami, zespołami muzycznymi („Miniaturki”) i teatralnymi. Jest autorem muzyki i tekstów do wielu „Kolęd Nadolzia” wspólnie z innymi poetami. Z zespołami koncertował w kraju i za granicą (Finlandia, Niemcy, Szwajcaria, Francja). Interesują go pieśni ludowe, utwory śląskie, ballady do tekstów poetyckich oraz pieśni religijne. „Z tej cudnej krainy” to film nakręcony przez TVP w Muzeum Wsi Opolskiej w Bierkowicach. Wydał wiersze w ponad dziesięciu Zeszytach Poetyckich, jest autorem tomu „Chrystus Sosnowy” i „Ave Maria”. Twórczość pana Mariana była tematem prac magisterskich. Autor posiada wiele odznaczeń i wyróżnień, działa też jako wiceprezes Rady Głównej Stowarzyszenia Autorów Polskich.

Od początku powstania Klubu Literackiego „Brzeg” , z małymi przerwami, sympatyzuje z nami we wspólnych działaniach dla słowa. Publikował w naszym zbiorze wierszy „To tylko przerwa w locie” i w książce dla dzieci „Zaczarowane wiersze”.

 

***

“Przystań w błękicie” (aut. Marian Kosiński)

I.

Do was poeci
powracają myśli
radosne w istnieniu
piękne jak obłok
w kolorach tęczy

II.

Do was poeci
przychodzą troski
tudzież marzenia
nanizane ciszą
perełkami słowa
na nić pajęczą

III.

Od naszej wspólnoty
kultury obyczaju
anieli „po kolędzie”
spływają
z darami przybyli
pastuszkowie ładu

Nad przełęczą trudu
przystanął Anioł Stróż w bieli
on prowadzi nas przez życie
Bóg Miłosierny słucha poetów
i zbawia łaską miłości
w błękicie

***

Artykuł: Romana Więczaszek – Klub Literacki „Brzeg”

 www.klubliterackibrzeg.pl,

tel. 77 416 36 58 (ZNP) i 506 694 440