Artystyczny Garniec Marcowy

0
Reklama

Mało kto wie, że popularny „Dzień Wagarowicza”, czyli pierwszy dzień kalendarzowej wiosny, ma jeszcze inne znaczenie i od 1999 roku został ustanowiony przez UNESCO Światowym Dniem Poezji, aby „dać nowy impuls, docenić poezję oraz poprzeć krajowe, regionalne i międzynarodowe ruchy poetyckie”. Brzeg i okolice mają swoje tradycje literackie i poetyckie sięgające XVI wieku, a także współczesne. Wspomnieć można tradycje ratuszowej piwnicy w latach 60-tych, Klub Literacki Brzeg, liczne kluby szkolne czy K.I.T. „Stowarzyszenie Żywych Poetów”.


 

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej

W tym roku, w Międzynarodowy Dzień Poezji (21 marca), „Stowarzyszenie Żywych Poetów”, Miejska Biblioteka Publiczna w Brzegu oraz Niezależny Ośrodek Kultury „Herbaciarnia” zapraszają wszystkich, którym poezja nie jest obca, zrzeszonych i niezrzeszonych, starszych i młodych, na „Artystyczny Garniec Marcowy”.

Impreza będzie składała się z dwóch części. Pierwsza będzie miała miejsce o godzinie 16:00 w NISZY (w podziemiu budynku głównego Miejskiej Biblioteki Publicznej), gdzie odbędzie się spotkanie autorskie z Dariuszem Pado, poświęcone jego najnowszej książce „Kręgi”, wydanej przez krakowską oficynę wydawniczą „Austeria”.

Dariusz Pado urodził się w roku 1974 w Rzeszowie, jest poetą i zarazem adwokatem, a także stałym współpracownikiem czasopism literackich „Kursywa” i „Arte”. Wiersze i artykuły publikował  m.in. w „Nocy poetów”, „Studium”, „Odrze”, „Nowej Okolicy Poetów”, „Gazecie Wyborczej” oraz „REDzie” i „Lampie”. Związany jest z serwisem poetyckim „Nieszuflada”, którego był współtwórcą. Pado pełni ponadto funkcję redaktora rzeszowskiej „Nowej Okolicy Poetów” oraz współpracownika brzeskiego „Reda”. Z Brzegiem łączy go także wydanie (wspólnie z Radosławem Wiśniewskim) dwóch książek poetyckich – „Raj/Jar” w 2005 i „Korzenie drzewa” w 2008 roku.

Druga część imprezy rozpocznie się o godzinie 18:00 w Niezależnym Ośrodku Kultury „Herbaciarnia”. Będzie to prawdziwy gar artystyczny, a przede wszystkim literacko-muzyczny. Swoje prezentacje autorskie zapowiedzieli członkowie Stowarzyszenia Żywych Poetów (nieoficjalne zaproszenie zostało wystosowane także do innych piszących osób), a do akustycznego jam-session zostali zaproszeni brzescy muzycy: Paweł Lipka, Jan Grajewski, Jan Mozolewski, Przemysław Strzesak i wielu innych.

Z Wrocławia przyjadą również muzycy zespołu „Bluegrass Destroyers” znani pod poprzednią nazwą „Wieś Band Bielany – Thunder From a Village” z występu na Zamku Piastów Śląskich podczas Dni Księstwa Brzeskiego 2011. Niezależnie od tego – każdy kto czuje w sobie żyłkę artystyczną, literacką lub muzyczną, może się czuć zaproszony do udziału w imprezie.

Artystyczny Garniec Marcowy

 

Reklama