„Fides et Patria”

0
Reklama

Kwestia patriotyzmu w dzisiejszych czasach, w dobie europeizacji, kiedy często mówi się „jesteśmy obywatelami Europy”, jest szczególnie delikatna i wystawiana na próbę. Samo słowo „patriotyzm” wywołuje wśród młodych ludzi ciepłe odczucia, ale już sprecyzowanie idei patriotyzmu nie przychodzi im z łatwością.


Nasze poczucie przynależności do narodu rośnie głównie w trakcie imprez sportowych o zasięgu międzynarodowym, kiedy nasi zawodnicy odnoszą sukcesy. Wówczas czujemy się wspólnotą, dumni z osiągnięć naszych reprezentantów. Jednak czy to dostateczne świadectwo bycia patriotą? Czy wywieszenie flagi w trakcie ważnych świąt państwowych to już miłość do ojczyzny? Czym w zasadzie jest owa miłość? Z całą pewnością wiemy o niej mniej niż nasi rodzice i dziadkowie, ale to nie znaczy, że mamy prawo ją odrzucić. W świetle niepokojących światowych wydarzeń, które nastąpiły w ciągu ostatnich miesięcy i tygodni, patriotyzm nabiera nowego wymiaru i znaczenia. Ważne byśmy mieli wzorce. Ludzi za których przykładem chce się pójść w ciemno. Takim człowiekiem był niewątpliwie św. Jan Paweł II, który przy każdej wizycie w kraju całował ziemię. Ziemia ojczysta – to jest łącznik pokoleń, bez niej bylibyśmy tylko tułaczami, bez korzeni, tradycji, religii, bez miejsca spoczynku.

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej

W naszej lokalnej społeczności, w Brzegu i okolicach, takim człowiekiem był ks. ppłk Zbigniew Stefaniak. Jak co roku, tak i tym razem, 20 listopada 2015 r. odbył się już po raz dwunasty Wojewódzki Konkurs Poezji Patriotycznej i Religijnej jego imienia: „Fides et Patria”. Pomysłodawcami konkursu byli: kierownik Klubu 1 Pułku Saperów Jana Koronkiewicz oraz wieloletni przyjaciel klubu i „Biedronek”, doradca Marszałka Województwa Opolskiego ds. kultury Janusz Wójcik.

Patronatem Honorowym konkurs objęli:

  • Marszałek Województwa Opolskiego Andrzej Buła,
  • Starosta Powiatu Brzeskiego Maciej Stefański,
  • Burmistrz Brzegu Jerzy Wrębiak,
  • Dowódca 1 Pułku Saperów płk Marek Golan.

Celem konkursu jest:

  • Propagowanie wśród dzieci i młodzieży mądrego myślenia o sprawach współczesnej Polski w kategoriach Bóg, Honor, Ojczyzna;
  • Poszukiwanie niebanalnego podejścia do najważniejszych wartości kultury narodowej;
  • Popularyzowanie i upowszechnianie poezji patriotycznej i religijnej, a także krzewienie kultury mowy polskiej;
  • Promowanie sztuki żywego słowa w środowisku szkolnym i wojskowym;
  • Uczczenie pamięci wielkiego patrioty, żołnierza i kapłana – kapelana brzeskich saperów
    ppłk Zbigniewa Stefaniaka.

Ksiądz kapelan był znany i lubiany nie tylko w środowisku brzeskim; bardzo ciepło, a zarazem humorystycznie został wspomniany w wielu wypowiedziach, m.in. współorganizatorów konkursu
ks. mjr Sławomira Gadowskiego (Parafia Garnizonu), ks. ppłk Sławomira Fonfary (Parafia Ewangelicka), a także członkini Rady Artystycznej Elżbiety Kużdżał. Swoim życiem dawał świadectwo umiłowania ojczyzny, dlatego tak ważne jest, by dzieci, młodzież oraz żołnierze Wojska Polskiego – do których adresowany jest konkurs – potrafili wyrazić tę miłość, a polem w tym przypadku jest język poezji.

Konkurs rozpoczął występ zespołu wokalnego Inwencja Junior z Klubu 1Psap, pod kierunkiem instruktorki Angeliki Skowronek. Dziewczęta dodały otuchy i zagrzały do walki wszystkich uczestników. Wykonawców i gości powitali Szef Sekcji Wychowawczej 1.Pułku Saperów mjr Błażej Lenard i pracownik klubu Elżbieta Skrzypczyńska. Uroczystego otwarcia konkursu poprzez zapalenie świecy – symbolu pamięci i obecności ks. Zbigniewa Stefaniaka – dokonali płk Marek Golan – dowódca 1 Pułku Saperów oraz burmistrz Brzegu Jerzy Wrębiak. Wśród obecnych gości znaleźli się m.in.: Brygida Jakubowicz ze Starostwa Powiatu Brzeskiego, Janusz Wójcik z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego, Szef Sztabu 1.Pułku Saperów ppłk Zdzisław Pieniawski, a przede wszystkim rodzina ks. Stefaniaka: siostra Sabina z mężem i córką oraz bracia Jan i Zygmunt. Obecność tych ostatnich jest co roku nieodłącznym elementem konkursu – cieszy nas fakt, że przybywają na „Fides et Patria” z entuzjazmem, są najuważniejszymi słuchaczami, a przy otwartych uszach mają takie same serca, ponieważ od początku są fundatorami nagród dla najmłodszych.

W konkursie zmagało się 58 uczestników, w różnych kategoriach wiekowych. Wstępne eliminacje zostały dokonane na szczeblach szkół. Rada artystyczna w składzie:

  • Elżbieta Kużdżał,
  • Joanna Koronkiewicz – Bilowicka,
  • Zuzanna Zazulin,
  • Maciej Zacharczuk,
  • Anna Glińska – sekretarz.

nagrodziła następujące osoby:

Szkoły Podstawowe

Kat. I : Klasy I -III :
I – miejsce  : Oliwia Czajkowska
II – miejsce : Amelie Sagne
Zuzanna Domańska
III – miejsce: Lena Musiał
Wyróżnienia specjalne: Lena Baran, Julia Machnik, Igor Bretsznajder

Kat. II : Klasy IV-VI :
I – miejsce   : Bartosz Lukas
II – miejsce  : Konrad Włodarczyk
III – miejsce : Julia Leszkiewicz, Julia Bydłowska, Alicja Czarnecka
Wyróżnienia specjalne: Dominika Miętek, Martyna Semeniuk

Kat. III Gimnazjum:
I – miejsce    : Ewa Zając, Dagmara Kocik
II – miejsce  : Mateusz Tkaczyński
III – miejsce : Natalia Urbanowicz
Wyróżnienia specjalne: Szymon Radka, Hubert Grdeń, Wiktoria Walczak

Kat. IV : Szkoły Średnie:

I – miejsce   : Paweł Wantuch
II – miejsce  : Natalia Roczniak, Gabriela Wcisło
III – miejsce :  Aleksandra Sibińska
Wyróżnienia specjalne: Mateusz Zapotoczny

Kat. V : Żołnierze:
Grand Prix: kpr. pchor. Józef Jordan
I – miejsce   : st. szer. Tomasz Wójcik, st. szer. Maksym Stafisz
II – miejsce  : szer. Agata Pasoń-Lenartowicz
Wyróżnienia specjalne: szer. Katarzyna Markiewicz, szer. Tomasz Kochman

W ostatniej grupie recytatorów, wśród żołnierzy, Rada Artystyczna postanowiła przyznać – po raz drugi w historii konkursu – nagrodę Grand Prix dla żołnierza kpr. pchor. Józefa Jordana , który swoją interpretacją „Listu z Sybiru” Artura Oppmana, zachwycił wszystkich obecnych.We wszystkich kategoriach zwracano uwagę na dobór repertuaru do wieku oraz możliwości wykonawców. Tu należy docenić pracę nauczycieli i osób przygotowujących najmłodszą grupę recytatorów – dzieci szkół podstawowych. Przeważały teksty lekkie, humorystyczne, pozwalające trudny temat wiary i patriotyzmu przedstawić na miarę dziecięcych odczuć i wyobrażeń. Pozostałe kryteria oceny to interpretacja utworów, kultura słowa i ogólny wyraz artystyczny prezentacji. Wszyscy wykonawcy otrzymali dyplomy uczestnictwa, zaś laureaci – narody ufundowane przez organizatorów i sponsorów.

Zakończenia konkursu dokonali kierownik Klubu 1Psap Jana Koronkiewicz oraz Szef Sztabu 1Psap ppłk Zdzisław Pieniawski. Symboliczna świeca wypaliła się do końca, a w smużce dymu unosiła się pamięć o ks. ppłk Zbigniewie Stefaniaku i duch poezji o naszej drogiej Ojczyźnie.

tekst: Zuzanna Zazulin
zdjęcia: klub

Reklama