Korczak byłby zadowolony – premiera spektaklu „Był taki dom”

0
Reklama

14 maja 2016 roku brzeżanie mogli zobaczyć na deskach Brzeskiego Centrum Kultury spektakl pt. „Był taki dom” w reż. Marii Doroty Herman i Moniki Słupskiej.


Była to niezwykle udana premiera. Z przedstawienia widzowie wyszli oczarowani i bardzo wzruszeni. Nawet ci, którzy z postacią Janusza Korczaka mieli do czynienia po raz pierwszy. Spektakl, choć bardzo ascetyczny w formie, niósł za sobą ogromny ładunek emocji – co podkreślili zaproszeni goście, którzy po premierze na scenie zabrali głos i gratulowali aktorom: dyrektor ZS nr 2 z OI- Lucyna Bończak, dyrektor BCK – Jacek Ochmański. Opolski Kurator Oświaty – Michał Siek – również nie ukrywał wzruszenia, kiedy osobiście składał gratulacje każdemu wykonawcy, traktując ten gest jako wielki zaszczyt.

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej

To, co najbardziej poruszyło widzami, to autentyczność przedstawionych wydarzeń, na które złożyła się gra aktorów i minimalizm w użyciu środków scenicznych. Stroje i dialogi przenosiły nas raz po raz a to do współczesności, a to do czasów przedwojennych. Światło – jeden z głównych bohaterów – nadawał ostateczny metafizyczny wyraz każdej niemal scenie.
Dzięki temu przedstawieniu mogliśmy poznać nie tylko założenia pedagogiczne Janusza Korczaka, podejrzeć jak wyglądało przedwojenne życie w „Domu Sierot”, ale także wczuć się w sytuację niewinnych, pokrzywdzonych już przez los, dzieci idących na pewną śmierć.

Nikt więc nie mógł ukryć łez, kiedy głos chłopca śpiewającego kołysankę przechodzi w głośna syrenę alarmową, a na scenie widzimy tylko przechodzące drobne postacie, trzymające się kurczowo rąk pana doktora i pani Stefy…Tylko przedmioty pozostawione po nich: pamiętnik, zabawka, kocyk, list oraz dojmująca cisza podkreślały symboliczną, trudną do zrozumienia i pogodzeni się nieobecność tych osób.

Przedstawienie realizowane zostało we współpracy z Zespołem Szkół nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi, ponieważ to właśnie uczniowie tej szkoły – na wszystkich trzech etapach edukacyjnych – wcielili się w postaci z korczakowskiego domu, takie jak np. Sara, Abram, Ryfka oraz wykreowali role ukazujące obraz współczesnej młodzieży: Kasię, Gochę, Justynę…
W spektaklu wzięli udział dojrzali aktorzy związani z amatorskimi grupami artystycznymi działającymi w BCK. Na scenie zobaczyliśmy Genowefę Kołakowską w roli Stefanii Wilczyńskiej oraz Henrykę Szczerbak w roli babci Rozalii, natomiast rolę doktora Korczaka zagrał Andrzej Sikorski.
Spektakl będzie można jeszcze zobaczyć we wrześniu 2016 roku na deskach BCK.

Monika Słupska

Galeria

fot. Zuzana Bartczak:

fot. Roman Baran – BRZESKIE CENTRUM KULTURY:

Reklama