Wakacje – przerwa od spotkań, ale nie od czytania i tworzenia

0
Reklama

Klub Literacki „Brzeg” przez okres wakacji nie będzie organizował swoich cyklicznych spotkań. Miniony rok obfitował w wiele wartościowych wydarzeń, w których Klub uczestniczył lub które zorganizował. O wakacjach, minionym roku spotkań, ich gościach i uczestnikach, planach klubu oraz publikacjach pisze Romana Więczaszek.


Klub Literacki „Brzeg” przez wakacje będzie odpoczywał od spotkań, ale to nie znaczy, że jego członkowie zapomną o czytaniu, tudzież tworzeniu. Podróże, wyjazdy, spotkania, nowe znajomości – to źródło inspiracji. Gdy spotkamy się we wrześniu, podzielimy się wrażeniami, w różnych formach: mową wiązaną, wierszem, felietonem, namalowanym obrazem, zdjęciem etc.

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej

DLACZEGO WARTO CZYTAĆ I MIEĆ KONTAKT Z MŁODZIEŻĄ

Kilka chwil na wspomnienia. Spotykaliśmy się co miesiąc, zawsze w przekonaniu, że czytanie jest wartościowe dla umysłu. „Kto czyta książki, żyje podwójnie” – powiedział włoski pisarz Umberto Eco; jego słowa zapożyczyliśmy na jeden z wieczorów. Na innym przyświecało nam motto: „Człowiek nie może żyć bez miłości – Jana Pawła II – w Sali Lustrzanej ratusza prezentowaliśmy utwory o miłości w szerokim znaczeniu przy pięknej oprawie muzycznej Małgorzaty Kalińskiej (wokalistki z Lewina Brzeskiego) oraz młodzieży z Sekcji Muzycznej BCK pod kierunkiem Stanisława Szymochy. Stawiamy na młodych twórców i dziękujemy, że przychodzą na nasze wieczory. W almanachu „To tylko przerwa w locie” (2014) laureaci konkursów poetyckich zaistnieli w książce obok nas. Nie ma co kryć… odmładzamy w ten sposób swoje dusze i podglądamy młodsze spojrzenie na świat.

Uczniowie przyszli też licznie na „Wiosenne rozmowy wierszem” – z ZSZ nr 1 z Brzegu. Śpiewali, grali na gitarze, wymienialiśmy się wrażeniami na wywołany temat poprzez wiersze. Było refleksyjnie i wesoło. Ważny jest kontakt człowieka z człowiekiem, a poezja jest rodzajem rozmowy – mówiła młodzież. Swoje utwory prezentowali też na corocznym Najeździe Poetów na Zamek Piastów Śląskich (organizator Janusz Wójcik – doradca marszałka woj. opolskiego), którego jesteśmy współorganizatorami. A uczniowie z PSP nr 5 wystąpili poetami w niezapomnianym programie artystycznym w Zamku Piastów Śl. z okazji 110 rocznicy powstania Związku Nauczycielstwa Polskiego.

BOHATEROWIE SPOTKAŃ

Bohaterami czyniliśmy znane osobistości literackie. Henryk Sienkiewicz – patron roku 2016 zagościł w kwietniu. Jego powieści świetnie rozwijają wyobraźnię, są bogate słownikowo i historycznie, więc wzbogacają nasz język. W obecnym świecie istnieje zagrożenie: z wartościowej kultury słowa ludzkość niejako cofa się do kultury obrazu, kiedy to porozumiewano się rysunkami na skałach. Młodzi ludzie (starsi też) osaczeni tabletami, komputerami, smartfonami etc. zatracają zdolność do koncentracji, która jest twórcza. A przecież bez myślenia refleksyjnego i analitycznego nie będzie postępu!

Bohaterami spotkań byli też nowi autorzy i sympatycy klubu: Teresa Pantalewicz, Anna Frycz, Maria Ratke, Daniela Gawryjołek, Janusz Mazurkiewicz, Władysława Mącarz, Bogusław Sznajder, Iwona Buczyńska. Na wyższy poziom literacki zapraszał Staszek Marszałek – miłośnik czytania, który jak zaczął mówić, nie mógł skończyć, a my z ciekawością słuchaliśmy. Trzeba przyznać, że jest nas więcej dzięki artykułom o Klubie w Panoramie – w tygodniku lokalnym oraz jego wersji internetowej: www.brzeg24.pl Dziękujemy zespołowi redakcyjnemu.

Kogo nie ma na Facebooku, ten nie istnieje… My na pewno jesteśmy! Na portalu Tuba Brzegu również.

PUBLIKACJE KSIĄŻKOWE

  1. Ewa Skarbek: Perły i koronki; redakcja R. Więczaszek, ilustracje Julia Kukiz, Opole 2015.

  2. Halina Kownacka: Każda Chwila; redakcja j.w., ilustracje Tomasz Fronckiewicz, Opole 2015.

  3. Zaczarowane wiersze – książka dla dzieci, redakcja j.w., ilustracje uczniowie PSP 5 w Brzegu, tłumaczenie na j. angielski Gabriela Korycka, Kraków 2016.

Książek byłoby więcej, ale niestety za każdy egzemplarz trzeba zapłacić wydawcy, a wiadomo… poeci nigdy nie byli bogaci.

RADOŚĆ TWORZENIA

Najbardziej się cieszymy, że jako matki, tatusiowie, babcie i dziadkowie podarujemy za tydzień milusińskim kolorową książkę. Jeśli Szanowny Czytelniku, zechcesz mieć utwory bliskich autorów u siebie na półce lub chcesz podarować je wnukowi – zapraszamy do kontaktu:

Klub Literacki „Brzeg”, ul. Sukiennice 2, tel. 77 416 36 58 (ZNP); kom. 506 694 440; kontakt@klubliterackibrzeg.pl; www.klubliterackibrzeg.pl

Tekst: Romana Więczaszek

Reklama