Wystawa czasowa i koncert gospel – lipiec w Muzeum Piastów Śląskich

0

Do końca lipca oglądać będzie można niezwykłą wystawę czasową w Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu. „Pejzaż wewnętrzny” – bo pod takim tytułem prezentowana jest wystawa, to dzieło, na które składają się prace autorstwa Elżbiety Hońdo-Sagan i Lucjana Sagana. Z autorką spotkać się będzie można we wtorek 19.07 w brzeskim muzeum. Na wtorek także zaplanowano koncert muzyki gospel w wykonaniu szwajcarskiego zespołu Evening Sisters.


Autorami wystawy, pt. „Pejzaż wewnętrzny”, którą do końca lipca oglądać można w brzeskim zamku jest dwójka artystów. Lucjan Sagan – współautor wystawy był malarzem i fotografikiem. Uprawiał malarstwo sztalugowe, grafikę i fotografię. Jego prace wystawiane były w wielu galeriach sztuki w naszym kraju. W swojej twórczości fotograficznej pracował głównie w technice gumowej. Napisał także książkę, pt. „Guma XIX-wieczna szlachetna technika fotograficzna w XXI wieku”, którą wydano w 2006 roku we Wrocławiu. Zmarł 2 kwietnia 2012 roku pozostawiając po sobie bogaty dorobek artystyczny, którego część, zatytułowany „GUMA” obejrzeć będzie można w ramach wystawy „Pejzaż wewnętrzny” w Muzeum Piastów Śląskich.

Współautorką wystawy jest Elżbieta Hońdo-Sagan, której rysunki współtworzą zamkową wystawę. Hońdo-Sagan jest obecnie nauczycielem rysunku i malarstwa w Zespole Szkół Plastycznych we Wrocławiu. Sama jest absolwentką dzisiejszej Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu (dawniej jako: PWSSP), którą ukończyła z wyróżnieniem w pracowni rysunku i malarstwa prof. Zbigniewa Karpińskiego. Autorka ma ogromny dorobek artystyczny, a jej prace wystawiane były w Polsce i za granicą.

Z Elżbietą Hońdo-Sagan spotkać się będzie można już we wtorek 19.07.2016 w brzeskim zamku o godzinie 17:30. Wtedy też odbędzie się finisaż wystawy „Pejzaż wewnętrzny”. Tuż po nim o godzinie 18:00 odbędzie się koncert muzyki gospel w wykonaniu zespołu Evening Sisters ze Szwajcarii.

Evening Sisters to kwintet żeński, który śpiewa pieśni negro spirituels i gospel a capella. Grupa pochodzi z Lozanny w Szwajcarii i powstała w 2003 r. Jej styl inspirowany jest przez gospel tradycyjny, a także dorobek takich grup, jak: Stars of Faith oraz Golden Gate Quartet czy Mahalia Jackson.

Aranżacje grupy dokonane zostały przez Laurenta Rebeaud’a. Standardy negro spirituels śpiewane przez Evening Sisters wiernie oddają melodie odziedziczone z tradycji afro-amerykańskej. Grupa nagrała jak dotąd dwie płyty. W Brzegu zespół wystąpi w składzie: Muriel Streuli – sopran, Véronique Elamly – sopran, Ewa Kuźniak-Scherer – mezzosopran, Lucia Mastromateo – alt oraz Antoinette Vincent – contralt.

Wstęp na koncert i finisaż wystawy jest bezpłatny. Więcej informacji znaleźć można na stronie brzeskiego muzeum – www.zamek.brzeg.pl.

Brzeg plakat (9)