„Dyrygent na scenie może bardzo wiele”

0

W sobotę 7. stycznia 2017 w Brzeskim Centrum Kultury odbył się Koncert Karnawałowy Książęcej Orkiestry Symfonicznej im. Księcia Jerzego II Piasta pod batutą Marka Kudry. Muzyka wielkich twórców w wykonaniu brzeskiej orkiestry przeniosła widzów – w tym obecnych na widowni członków Klubu Literackiego „Brzeg” – w prawdziwie magiczny, karnawałowy klimat. O koncercie pisze w swoim artykule Romana Więczaszek.


– Przekonacie się państwo, że dyrygent na scenie może bardzo wiele… – zażartował MAREK KUDRA na Noworocznym Koncercie Orkiestry Symfonicznej im. Księcia Jerzego II Piasta. Batutą dał znak studentom i absolwentom Akademii Muzycznej we Wrocławiu do rozpoczęcia kolejnego utworu, jednocześnie poprowadził orkiestrę i publiczność, która śpiewała „Wśród nocnej ciszy”. Sala Brzeskiego Centrum Kultury 7 stycznia 2017 r. wypełniona była do ostatniego fotela, a Maestro spowodował, że kolęda zabrzmiała równo i rytmicznie.

Publiczność miała dużo wrażeń, ponieważ koncert tradycyjnie odbywający się w Brzegu, był bardzo urozmaicony. Widzów porywał czar walców Johanna Straussa, znane utwory Stanisława Moniuszki, Arama Chataczuriana. Spodobała się polka, więc była bisowana na pożegnanie. Czasami muzycy zaskakiwali swojego dyrygenta, albo partią zaśpiewaną solo, a to gwizdem góralskim lub śmieszną animacją. Mistrz się uśmiechał, członkowie orkiestry również. Uśmiechy przenosiły się na salę.

Dla mnie ruchy rąk dyrygenta to wielka tajemnica, jak… dobra poezja, której główną cechą ma być tajemniczość. Wiem, po rozmowie, która wyniknęła ze znajomymi przy serwowanej na końcu wieczoru kawie i szampanie (dzięki Urzędowi Miasta), że nasz brzeżanin posiada wyjątkowe cechy dobrego dyrygenta, ma osobowość – charyzmę, ale i pogodę ducha. Ciekawą mimiką twarzy, ruchami głowy i całego ciała podkreśla w nutach zapisane cechy utworu. Od jego interpretacji zależy przedstawienie dzieła. Posiada znakomitą znajomość historii muzyki – przybliża słuchaczom osobę kompozytora, urozmaica anegdotami.

  1. Kudra erudycyjnie i z nutką humoru sam prowadził ten wieczór. Nad całością organizacyjnie czuwał dyrektor BCK JACEK OCHMAŃSKI, dziś pięknie wystrojony koncertowo. Trzeba przyznać, że brzeżanie podeszli do tego wydarzenia z wielką kulturą, przeważały kreacje wieczorowe, a panowie ozdobili się krawatami, ewentualnie muchami. Na końcu pełen podziwu dla kunsztu muzycznego przemawiał burmistrz JERZY WRĘBIAK, który złożył również życzenia noworoczne. Wyrazem wdzięczności stał się ogromny kosz kwiatów.

Członkowie Klubu Literackiego „Brzeg” znaleźli się na chwilę w kuluarach po koncercie, aby osobiście pogratulować dyrygentowi i orkiestrze. Miło było patrzeć na uśmiechniętych młodych muzyków, którzy żartując i przygrywając sobie na instrumentach, schodzili ze sceny. Maestro Marek należy do grona sympatyków naszego Klubu. Mamy wspomnienia, bo jako uczeń liceum wraz z grupą młodych wrażliwych ludzi towarzyszył nam z muzyką na spotkaniach poetycko-muzycznych. Uczył się wtedy w Państwowej Szkole Muzycznej I st. w Brzegu, w dalszej kolejności w klasie śpiewu w Państwowej Szkole Muzycznej II st. we Wrocławiu; ukończył studia w Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu na Wydziale Edukacji Muzycznej, Chóralistyki i Muzyki Kościelnej oraz studia na Wydziale Kompozycji, Dyrygentury, Teorii Muzyki oraz Muzykoterapii w klasie dyrygentury. Obecnie wykonuje w Polsce i za granicą to, co kocha najbardziej. Brzeżanie życzą wielu sukcesów!