Pojedynek na wielkanocną babę i palmę!

0

Sołectwa Gminy Skarbimierz niedługo staną w prawdziwie wielkanocne konkury. Już 8. kwietnia bowiem, w Łukowicach Brzeskich, odbędzie się XI edycja Konkursu na Wielkanocną Babę i Palmę Gminy Skarbimierz.


Od 11 lat w weekend, w którym obchodzimy, tzw. „Niedzielę Palmową” przedstawiciele sołectw Gminy Skarbimierz spotykają się w Łukowicach Brzeskich, by konkurować ze sobą na wielkanocne symbole. Do takich z pewnością należy palma i baba, których w większości polskich domów w czasie Wielkanocy, nie brakuje. Oprócz konkursowym palm – które co roku są piękniejsze i bardziej kreatywne i bab – które choć trudno to sobie wyobrazić, z każdą edycją konkursu smakują lepiej – startujące w konkursie sołectwa przygotowują specjalne wielkanocne stoiska. Na nich znaleźć można (a nawet skosztować) żurek, jaja – pisanki, mazurki i inne wielkanocne smakołyki. To zdecydowanie jedna z najsmaczniejszych imprez w Gminie Skarbimierz.

Oprócz walorów smakowych, jak wspomnieliśmy wyżej – ważny jest wymiar konkursowy. Wszystkie wielkanocne stoiska będą bowiem oceniane przez jury. To sołectwo, które otrzyma największą liczbę punktów – wygra tegoroczną edycję!

Konkurs na wielkanocną babę i palmę w Gminie Skarbimierz to także niezwykła okazja do integracji mieszkańców gminy, a także podtrzymywania polskich tradycji wielkanocnych, wzajemnego edukowania się o zwyczajach tak polskich jak i regionalnych, rodzinnych, a także do wymiany przepisów, kuchennych doświadczeń i wspólnego – radosnego spędzania wolnego czasu.

Tegoroczna edycja konkursu rozpocznie się (8.04) o godz. 15:00 od uroczystego powitania uczestników i degustacji potraw świątecznych. Następnie goście i reprezentanci sołectw startujący w konkursie i zgromadzeni w Domu Ludowym w Łukowicach Brzeskich, obejrzeć będą mogli występ Zespołu Pieśni i Tańca Opole z Młodzieżowego Domu Kultury w Opolu (o godz. 16:00). O godz. 16:40 poznamy wyniki konkursu i zostaną rozdane nagrody.

Imprezę patronatem honorowym objął Marszałek Województwa Opolskiego Andrzej Buła oraz Wójt Gminy Skarbimierz Andrzej Pulit. Organizatorem wydarzenia są: Gminna Biblioteka Publiczna w Skarbimierzu, Urząd Gminy Skarbimierz i Rada Sołecka Łukowic Brzeskich. Wsparcia organizatorom udzielili tacy Partnerzy jak: Bank Spółdzielczy w Brzegu, Muzeum Wsi Opolskiej, OODR Łosiów, Nadleśnictwo Brzeg oraz ZGO Gać. Więcej informacji o wydarzeniu znaleźć można na stronie internetowej GBP Skarbimierz, tj. www.gbpskarbimierz.naszabiblioteka.com. W imieniu organizatorów serdecznie zapraszamy.

baba 2017ab (Kopiowanie)