Spotkanie opłatkowe kresowian

0

Noworoczne spotkanie opłatkowe członków i sympatyków brzeskich Towarzystw – Miłośników Lwowa i Kresów Południowo – Wschodnich oraz Miłośników Kultury Kresowej miało miejsce 12 stycznia br. w brzeskim ratuszu.


Władze obu Towarzystw do Sali Stropowej ratusza zaprosiły także prezesów i członków organizacji kombatanckich i społecznych z terenu miasta. Zebranych kresowiaków kolędami przywitał popularny zespół wokalny „Leśne Echo”, działający przy Gminnym Ośrodku Kultury w Lubszy.

Oficjalnego powitania zebranych dokonali: Alicja Zbyryt – prezes TMLiKPW Oddział Brzeg oraz Eugeniusz Szewczuk, przewodniczący działającego w Brzegu Koła Towarzystwa Miłośników Kultury Kresowej, który odczytał „Przesłanie z Wołynia” skierowane do wszystkich ludzi dobrej woli mieszkających na terenie obu brzeskich dekanatów przez kapłanów pełniących posługę Bożą na terenie Diecezji Łuckiej na Wołyniu. Czytamy w nim m.in.” Drodzy Dobrodzieje, którzy swą modlitwą i groszem ofiarnym nas wspieracie. Dzięki Waszej pomocy 22 października ub.r. bp Witalij Skomarowski, Ordynariusz Łucki z udziałem kapłanów i wiernych odprawił pierwszą Mszę świętą w pomieszczeniach przykościelnych nowo budowanej świątyni w Równem. Nowa parafia dekretem Biskupa otrzymała imię św. Jana Pawła II. Bez dachu i prawdziwej podłogi, ale już są jako takie warunki, gdzie gromadzą i modlą się ludzie. Dziękujemy polskim środowiskom, które aktywizują nasze wspólnoty, nasze chóry. Zespoły śpiewacze zawsze wracają z wyjazdów do Polski pełne nowego zapału i myśli twórczej.

Niech ten wieczór w naszych domach obudzą się przodkowie, poeci, pieśniarze, bo dzień ten radosny z miłości jest poczęty. Życzymy całą naszą parafialną familią, aby w życiu każdego z Was znalazł się zawsze ktoś, kto poda opłatek pełen symboli… z modlitwą i życzeniami. Aby na różne sposoby, jakie na te dni przewidział Bóg, przeniknął Was wszystkich blask Wcielonego Słowa. Niech w Waszych sercach odbije się Jego światło, które przez wiarę jaśnieje w Waszych duszach. Przekażmy sobie znak pokoju”.

Spotkanie zaszczyciły brzeskie władze samorządowe: Starosta Powiatu Brzeskiego Maciej Stefański, Przewodniczący Rady Powiatu Stanisław Kowalczyk, władze miejskie reprezentował Burmistrz Brzegu Jerzy Wrębiak i Przewodnicząca Rady Miasta Barbara Mrowiec.

Po wystąpieniach i życzeniach od gości przyszedł czas na poświęcenie opłatków, którego dokonał ks. Roman Siewiera, proboszcz parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Brzegu. Obecne na spotkaniu władze wrocławskiego Towarzystwa Kultury Kresowej, na czele z jej prezesem Ryszardem Marcinkowskim, przekazały do połamania opłatek ofiarowany z parafii św. Antoniego w Korcu na Wołyniu

Zaczęło się łamanie opłatkiem, składanie życzeń i wspólne kolędowanie przy aktywnym udziale członków zespołu „Leśne Echo”, którzy wykonali wiele innych znanych kolęd. Nie obyło się bez wspomnień, rozmów o Kresach, jak i tych dotyczących dnia codziennego.

Tekst i zdjęcia: Eugeniusz Szewczuk