Kresowy opłatek

0

W sobotnie popołudnie 9 stycznia br. Sali Stropowej brzeskiego ratusza odbyło się spotkanie opłatkowe członków i sympatyków Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo – Wschodnich oraz reprezentantów Światowego Związku Żołnierzy AK.


Brzeskie władze samorządowe reprezentował Burmistrz Brzegu Jerzy Wrębiak i Przewodnicząca Rady Miasta Barbara Mrowiec. Przewodniczący Rady Powiatu Stanisław Kowalczyk reprezentował Starostę Powiatu Brzeskiego. Na uroczystość przybyli także zaproszeni prezesi i członkowie organizacji kombatanckich i społecznych z terenu miasta oraz ich przyjaciele. Zebranych powitała prezes TMLiKPW Oddział w Brzegu Alicja Zbyryt.

Po wystąpieniach i życzeniach od gości przyszedł czas na poświęcenie opłatków, którego dokonali – kapelan kresowiaków ks. prałat Bolesław Robaczek oraz pastor parafii ewangelicko – augsburskiej św. Łukasza w Brzegu ppłk Sławomir Fąfara. Żyjemy w ciekawych czasach, powtarzając wypowiedziane wcześniej przez Alicję Zbyryt słowa, ks. B. Robaczek dodał, by przy składaniu sobie życzeń nie zapomnieć o banalnych może słowach – życzmy sobie zdrowia i pomyślności. Marzenia ma każdy człowiek i powinien je mieć, bo bez nich stanie się człowiekiem przyziemnym bez żadnej wiary i wartości. Pastor Fąfara żartobliwie zapytał zebranych – gdzie urodził się Pan Jezus, w Betlejem czy na Łyczakowie? Zapewnił jednak, że w nas. Zaczęło się łamanie opłatkiem, składanie życzeń i wspólne kolędowanie przy aktywnym wsparciu artystów z Klubu Wojskowego pod kierunkiem Jany Koronkiewicz. Nie obyło się bez wspomnień, deklamacji wierszy kresowych i rozmów o sprawach bieżących, jak i tych dotyczących Kresów i lwowiaków.

Tekst i zdjęcia: Eugeniusz Szewczuk

.