Uczniowie I LO w Brzegu pamiętają i dbają o historię

0

Młodzież z klasy 2b I Liceum Ogólnokształcącego w Brzegu 3 października 2017 roku wzięła udział w akcji sprzątania cmentarza żydowskiego znajdującego się w Brzegu. Uczniowie z wychowawczynią, panią Beatą Kozicką oraz panem Michałem Szkudlarkiem (opiekunowie akcji), mimo ulewnego deszczu, grabili, zbierali liście oraz zeschnięte gałęzie, trzymając się zasad obowiązujących na miejscu pochówku.


Do akcji włączył się pan Jacek Jastrzębski oraz Gmina Żydowska, zaś Urząd Miasta zapewnił kontener i worki na śmieci.

Uczniowie zaopatrzyli się w grabie, łopaty, rękawice robocze oraz inne akcesoria potrzebne do wykonania zadania. Tutaj nikt nikogo do niczego nie musiał przekonywać – udział w akcji wypływał z głęboko zakorzenionej w społeczności szkoły poszanowania wspólnej przeszłości, tradycji i historii, która nas otacza.

Pan Jonny Daniels (prezes i założyciel Fundacji „From the Depths”, której celem jest budowanie wspólnej przyszłości między Polakami i Żydami), który gościł w I Liceum Ogólnokształcącym w czerwcu 2017, podziękował naszej młodzieży, za poświęcony czas oraz trud włożony w akcję (https://www.facebook.com/jonny.daniels/posts/10213057695229713).

P. Szachnowska