Marzenia się spełniają – Uczniowie z „Szóstki” w głównej siedzibie telewizji TVN

0

2 października br., uczniowie klas 6c i 7d Publicznej Szkoły Podstawowej nr 6 im. Tadeusza Kościuszki w Brzegu, w ramach warsztatów dziennikarskich odwiedzili główną siedzibę TVN w Krakowie. Punktualnie o godzinie 8:00 wyjechaliśmy w stronę dawnej stolicy Polski, aby przeżyć tam niezapomnianą przygodę.


Na miejscu okazało się, że po gmachu telewizji oprowadzał nas będzie Pan Jerzy Kramarczyk, polski aktor teatralny, filmowy i dubbingowy, od 20 lat związany z telewizją TVN. Najpierw udaliśmy się do hali za głównym budynkiem, gdzie czekała na nas wielka niespodzianka. Oto weszliśmy na plan serialu „Szpital”! Nasza radość nie miała końca, a to miał być dopiero początek niesamowitych wrażeń. Byliśmy świadkami kręcenia sceny. Musieliśmy zachować absolutną ciszę i stosować się do poleceń reżysera. Kiedy ten krzyknął „AKCJA!”, obserwowaliśmy w ciszy pracę aktorów. Gdy udało się w końcu nagrać scenę bez zastrzeżeń i reżyser krzyknął „MAMY TO!”, zaproszono nas na szczegółowe zwiedzanie planu. Pan Jerzy opowiadał o wielu ciekawych rzeczach. Zapewniał nas, że pomimo, iż w serialu wygląda jakby ludzie mieli naprawdę złamane ręce, nogi czy inne poważne urazy, to na potrzeby serialu nie robią krzywdy aktorom, ale z pomocą profesjonalistów odpowiednio ich charakteryzują.

Odwiedziliśmy każdy zakątek planu zdjęciowego, zrobiliśmy mnóstwo zdjęć i… czekała na nas kolejna niespodzianka! Trafiliśmy do… szkoły! Nie naszej, ta została daleko w tyle. Naszym oczom ukazał się plan zdjęciowy kolejnego uwielbianego przez młodzież serialu – „Szkoła”. I tym razem spotkał nas zaszczyt uczestniczenia w nagraniu, mieliśmy możliwość porozmawiać z Rafałem Koseckim, który gra tam nauczyciela fizyki. Dowiedzieliśmy się,  że aktor zaczyna swoją pracę na tym planie o godzinie 7:15, a kończy około godziny 20:00. Bardzo często pół dnia kręci się jedną, krótką scenę, jeśli nie spełnia ona oczekiwań osób za nią odpowiedzialnych.

Ponownie udaliśmy się na zwiedzanie planu. Okazało się, że składa się on z dwóch hal. Byliśmy zdziwieni faktem, iż w rzeczywistości miejsce to wcale nie wygląda tak samo jak w telewizji. Mieliśmy przyjemność zwiedzić każdy zakątek serialu, który oglądamy codziennie o godz. 15:30. Mogliśmy poczuć się jak aktorzy, chodząc po salach lekcyjnych, szatniach czy sklepiku szkolnym. Następnie udaliśmy się do studia, w którym przez kilkanaście lat Ewa Drzyzga prowadziła słynne „Rozmowy w toku”. Tam czekała na nas kolejna niespodzianka. Tym razem to my mieliśmy sami zorganizować i przeprowadzić „Rozmowy w toku”! Nasza polonistka, a zarazem opiekunka warsztatów dziennikarskich, pani Adriana Puzyniak, oraz nasza druga opiekunka, pani Helena Koralewska, stanęły za profesjonalnymi kamerami i nagrywały TALK SHOW! Dwie prowadzące zadawały pytania, na które publiczność musiała odpowiedzieć. Śmiechu było co niemiara. Nagrany materiał dostaliśmy na płycie CD, dzięki czemu mamy niesamowitą pamiątkę.

Na zakończenie ponad dwugodzinnej przygody pan Jerzy Kramarczyk opowiedział nam o swojej pracy reżysera i aktora. Byliśmy bardzo mile zaskoczeni, gdy oznajmił nam, że dubbingował takie role jak Strażak Sam, Listonosz Pat, Smurf Cherlak czy Kot Mungo. Kiedy zaprezentował poszczególne głosy, przypomniały nam się czasy wczesnego dzieciństwa! Zostaliśmy też obdarowani zdjęciami i autografami z planu seriali, które odwiedziliśmy. Wycieczka bardzo nam się podobała i zapamiętamy ją na długo. W końcu zobaczenie na własne oczy jak wygląda praca reżysera, aktorów i ludzi powiązanych z dziennikarstwem to marzenie każdego przyszłego ucznia, który wiąże swoją przyszłość z tym kierunkiem.

Warsztaty dziennikarskie: Kinga Szambelan