Powstaje książka o ZSR w Żłobiźnie! Włącz się w jej powstanie i napisz swoje wspomnienia

0

Wiele miast i wsi poszukuje swojej tożsamości, chce się czymś wyróżniać, przyciągnąć turystów, inwestorów lub potencjalnych mieszkańców. Jedni mają wielowiekowe zabytki, inni piękne krajobrazy lub doskonałą infrastrukturę i na tym budują swoją historię i swoją przyszłość. W Żłobiźnie powstanie książka o szkole rolniczej, która działała w miejscowości. Wydawnictwo będzie wyjątkowym nośnikiem pamięci, tak o szkole, jak i samej miejscowości.


Stowarzyszenie „WILIJKI” ze Żłobizny, które od sześciu lat działa na terenie miejscowości, osadza swoje działania między innymi na tym, że chce coś po sobie zostawić – coś trwałego. „Wilijki” realizują na co dzień wiele wydarzeń społecznych. W 2014r. Zrealizowały także zadanie dotyczące zagospodarowania terenu rekreacyjnego nad stawem w Żłobiźnie. W miejscowości próżno szukać cennych zabytków czy jakiś wyjątkowych atrakcji turystycznych, ale kapitałem Żłobizny są ludzie i to właśnie im Stowarzyszenie chce poświecić książkę, nad którą pracuje. Książka poświęcona będzie szkole rolniczej i jej wpływie na losy absolwentów i rozwój regionu. Wydawnictwo będzie zbiorem osobistych opowiadań nauczycieli, pracowników administracji, ale przede wszystkim absolwentów. Historie jakie zapamiętali z czasów nauki, jak wyglądały ówczesne realia: sama Żłobizna oraz sąsiadujące miejscowości, z których pochodzili uczniowie, otoczenie społeczno – polityczne (historia szkoły osadzona jest pomiędzy latami 50-tymi XX wieku a 2013r.) oraz otoczenie kulturowo-przyrodnicze. „Wilijki” zachęcają wszystkich do sięgnięcia do tych wspomnień i przelania ich na papier.

Książka będzie wydana ze środków Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, a 1 000 bezpłatnych egzemplarzy trafi w ręce czytelników w maju 2018r., kiedy to planowane jest zakończenie projektu połączone z uroczystym eventem i odsłonięciem tablicy pamiątkowej na budynku byłej szkoły.

Szkoła nosiła zaszczytne imię wybitnego pisarza, noblisty – Władysława Reymonta i to z „Chłopów” pochodzi cytat „…jakaś dziwna, nie odczuwalna dawniej moc, nieustępliwa siła życia i walki.”, który jest tytułem projektu i zdaniem przedstawicieli Stowarzyszenia oddaje charakter starań i w ogóle charakter wszystkich mieszkańców polskiej wsi.

Wszyscy, którzy chcieliby włączyć się w redakcję książki mają jeszcze szansę. Przez lata mury ZSR w Żłobiźnie opuściło przeszło 50000 absolwentów. To właśnie na ich opowieści czekają „Wilijki”. Ze Stowarzyszeniem skontaktować się można poprzez fanpage https://www.facebook.com/zlobizna.zsr.ksiazka, adres e-mail: wilijkizlobizna@gmail.com albo telefonicznie: Anna Dudek tel. 512 247 902; Ula Kawiak tel. 607 881 150; Ula Król tel. 784 854 571; Joanna Janocha (radna, członek Stowarzyszenia Rozwoju, Odnowy i Promocji wsi Żłobizna „Wilijki”), tel. 691 20 20 22.

źródło: materiały organizatora