Bóg przychodzi w każdym człowieku – świątecznie w Ósemce

0

Adwent to czas niezwykły, czas wyjątkowy. Czas, w którym przygotowujemy się na przyjście Jezusa Chrystusa.  Porządkujemy nasze domy, codzienne sprawy, życie.  Analizujemy priorytety, o których zapominamy w codziennym pędzie. Wszystko po to, aby w zgodzie i miłości przeżyć święta Bożego Narodzenia.


W oczekiwaniu na cudowny czas Narodzin Pańskich społeczność Publicznej Szkoły Podstawowej nr 8 w Brzegu zgromadziła się w środę 20 grudnia, aby tradycyjnie podczas jasełek wspólnie przeżyć tę niezwykłą atmosferę. W uwspółcześnionej wersji świątecznego widowiska wystąpili uczniowie klas I – VI szkoły podstawowej oraz II i III gimnazjum, przygotowani  przez nauczycieli religii – panią Jolantę Kurowską oraz księdza Pawła Krukowskiego, a także polonistkę, panią Weronikę Tworowską.

Anielskimi głosami jasełka wzbogacał i niewątpliwie uatrakcyjniał występ szkolnego zespołu wokalnego przygotowanego przez panią Katarzynę Głuską, który zaśpiewał zarówno znane wszystkim, jak i te mniej znane kolędy oraz pastorałki. Na szczególne uznanie zasłużyły solistki: Julia Krężel, Elżbieta Terpiłowska, Jagoda Kulik, Aneta Wyrembak, Martyna Łyczkowska, Julia Zacharewicz oraz Oliwia Kopecka, które swoją interpretacją kolęd oczarowały publiczność.

Swoje umiejętności wokalne zaprezentowali również uczniowie edukacji wczesnoszkolnej żywiołowym wykonaniem pastorałki Zstąpił z nieba mały aniołeczek przy wsparciu użyczającej swego niezwykłego głosu pani Darii Maryszczak, psychologa szkolnego.

W nawiązaniu do hasła przewodniego uroczystości: Bóg przychodzi w każdym człowieku, scenariusz ukazywał ponadczasowość tematu Narodzenia Pańskiego. Opowiadał o konieczności otwarcia się na potrzeby innych ludzi, o sprawach najważniejszych w życiu,  o czynach, które są miernikiem wartości człowieka.

Jasełka wprowadziły wszystkich w ciepłą, pogodną atmosferę wspólnego przeżywania pamiątki Narodzenia Jezusa, a więc wydarzenia, które stało się ważnym elementem chrześcijaństwa.

Uczniowie wykazali się umiejętnościami aktorskimi. Z zaangażowaniem i zrozumieniem przedstawiali historię Maryi i Józefa poszukujących schronienia w grudniową noc. Ukazali analogię pomiędzy wydarzeniami sprzed przeszło dwóch tysięcy lat oraz postawami ludzi współczesnych. W Betlejem nie znaleziono miejsca, na jakie zasługiwał przyszły Zbawiciel świata. Tak też przyjęcia Jezusa odmawia każdy, kto nie widzi Boga w drugim człowieku.

Na zakończenie wspaniałego widowiska wszystkich zebranych zauroczył występ zespołu tanecznego, małych aniołeczków –  uczennic klasy pierwszej szkoły podstawowej przygotowanych przez panią Dorotę Wojciechowską.

Po niezwykle dojrzałych występach dzieci głos zabrała wicedyrektor PSP 8, pani Iwona Kiesińska, która podziękowała wykonawcom, ich opiekunom oraz przybyłym na uroczystość  rodzicom i nauczycielom, podkreślając doniosłość chwili oraz wagę przesłania płynącego z treści bożonarodzeniowego przedstawienia. Kierując słowa do wszystkich obecnych, podkreśliła, iż zbliżające się święta są znakomitą okazją, aby pojednać się z bliźnim, spędzić więcej czasu z rodziną i cieszyć się wzajemną miłością, po czym dodała: Powinniśmy doceniać obecność drugiego człowieka. Każdy powinien być obdarowany ciepłem i dobrym słowem. Nieśmy miłość w świat. Takie jest najważniejsze przesłanie świąt Bożego Narodzenia.

Na zakończenie spotkania opłatkowo – noworocznego ksiądz Paweł Krukowski zwrócił uwagę na znaczący w chrześcijaństwie gest łamania się opłatkiem i wyciągnięcia ręki do drugiego człowieka. Bo przecież nie bez znaczenia jest sama nazwa miejsca narodzin Jezusa Chrystusa – Betlejem, czyli „dom chleba”. Łamiąc się chlebem z drugim człowiekiem, przyjmujemy do naszych serc Nowonarodzonego. Dzielimy się przy tym miłością, której wystarczy dla wszystkich ludzi, bowiem opłatek, ten biały, świąteczny chleb to symbol miłości Boga.

Aneta Strzecha  – Ochocińska