Dzień z prawem- warsztaty w Ministerstwie Sprawiedliwości, wizyta w Sejmie RP

0

Dzień z prawem- warsztaty w Ministerstwie Sprawiedliwości, wizyta w Sejmie RP1 lutego 2018 r. uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 zwiedzili Sejm RP oraz  uczestniczyli w warsztatach zorganizowanych przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Celem ww. warsztatów było podniesienie świadomości prawnej młodzieży szkolnej poprzez udział w różnorodnych formach zajęć edukacyjnych, zainicjowanych oraz przeprowadzonych przez Ministerstwo Sprawiedliwości. 


Dzień w Warszawie rozpoczęliśmy od zwiedzania Sejmu. Po przejściu wszystkich procedur kontrolnych mogliśmy z bliska zobaczyć miejsca, które dobrze znamy z relacji telewizyjnych: galerię Sali Posiedzeń Sejmu, hol budynku  głównego. Zatrzymaliśmy się przy makiecie kompleksu budynków sejmowych, tablicy upamiętniającej posłów II Rzeczypospolitej, którzy zginęli w czasie II wojny światowej, tablicy upamiętniającej parlamentarzystów, którzy zginęli w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem, gablocie z laskami marszałkowskim.  Z galerii oglądaliśmy Salę Posiedzeń Sejmu. Pani przewodniczka mówiła o trybie procedowania, zasadach głosowania i wielu innych ciekawych rzeczach związanych z pracą w tym miejscu. Wszystkich nas zaskoczyło najbardziej to, że w rzeczywistości Sala Posiedzeń jest znacznie mniejsza, niż nam się wydaje, kiedy widzimy ją w telewizji.

Z Sejmu udaliśmy się do Ministerstwa Sprawiedliwości. Tam braliśmy udział w programie edukacyjnym „Dzień z prawem – warsztaty w Ministerstwie Sprawiedliwości”.

Pan Radosław Sienkiewicz, Główny Specjalista w Departamencie Spraw Rodzinnych i Nieletnich miał wykład o administracji rządowej. Pan Michał Woś Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości rozmawiał z nami o tym, czym zajmuje się ministerstwo jako całość, a w szczególności działy, których pracą kieruje. Następnie sędzia Krzysztof Jerzy Piaseczny, który aktualnie w ministerstwie koordynuje prace dotyczące edukacji prawnej, opowiadał o ścieżce edukacyjnej w drodze do stanowiska sędziego i innych zawodów prawniczych. Pan sędzia przewodniczył też symulowanej rozprawie sądowej, w której wszystkie pozostałe role odgrywali nasi uczniowie. Wcielenie się w rolę prokuratora, adwokata, świadków czy też oskarżonego było niecodziennym przeżyciem, które poszerzyło wiedzę o tym, jak funkcjonuje sąd.

Mocnym momentem dnia było dla nas zwiedzanie  Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych, które powstaje w Warszawie na terenie dawnego aresztu śledczego przy ul. Rakowieckiej. Po muzeum oprowadzał nas Komendant Andrzej Rytka, który opowiadał o metodach śledczych, sposobach dręczenia fizycznego i psychicznego więźniów, o wielu ludzkich dramatach. To miejsce i ten dzień były dla nas ważną lekcją, którą zapamiętamy na długo.Dziękujemy też Panu Pawłowi Grabowskiemu Posłowi na Sejm RP za pomoc w organizacji wizyty w Sejmie.

Danuta Denes, Elżbieta Mykicka