Wyślij pączka do Afryki, czyli tłusty czwartek w II LO

0

Niedawno obchodziliśmy tłusty czwartek. Zwyczajem tego dnia jest spożywanie nieograniczonej ilości pączków. W tym dniu po raz pierwszy w  II Liceum Ogólnokształcącym w Brzegu miała miejsce niecodzienna akcja pt. „Wyślij pączka do Afryki”.


Organizatorem akcji na terenie Polski jest Fundacja Kapucyni i Misje, która ma na celu pozyskanie środków na projekty realizowane w Republice Środkowej Afryce. Zebrane datki przeznaczane są na dożywianie głodnych dzieci, ich edukację oraz wsparcie tamtejszych wspólnot.  Przeprowadzona w szkole akcja miała uświadomić młodzieży, że kwota jednego pączka dla dzieci w Afryce to często koszt całodziennego wyżywienia.

Poprzez takie działania wychowujemy młodzież, w której wyrabia się nawyk dzielenia z ludźmi potrzebującymi, uwrażliwia na krzywdę drugiego człowieka, uczy działania w grupie. Organizatorzy akcji zachęcali społeczność szkolną, że zamiast samemu zajadać się pączkami czy słodyczami, podzieli się z głodnymi dziećmi w Republice Środkowoafrykańskiej i Czadzie.

Wystarczyło w tym dniu zakupić w szkole pączka, które szkoła otrzymała w formie darowizny od dwóch sponsorów: „Cukierni, Kawiarni Bombonierka” i „Cukierni Szatanik” z Brzegu.  Akcja cieszyła się sporym zainteresowanie. Młodzież z Samorządu Szkolnego rozprowadziła wszystkie otrzymane pączki. Kwota zebrana to 422 zł. Znaleźli się również ofiarodawcy, którzy wspomogli nas tylko datkami bo mają świadomość, że „Człowiek jest wielki nie przez to co posiada, lecz przez to kim jest, nie przez to co ma, lecz przez to czym dzieli się z innymi” .

Wszystkie zebrane pieniądze trafiły na konto Fundacji Kapucyni i Misje. Organizatorzy dziękują wszystkim, którzy przyłączyli się do akcji.

Monika Jurkowska