Święto Języka Polskiego w Ósemce

0
Reklama
Materiał wyborczy KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW PRZYJAZNA GMINA DAMIAN MACHETA
Materiał wyborczy KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW PRZYJAZNA GMINA DAMIAN MACHETA
Materiał wyborczy KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW PRZYJAZNA GMINA DAMIAN MACHETA
Materiał wyborczy KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW PRZYJAZNA GMINA DAMIAN MACHETA

21 lutego już po raz 19 obchodzono Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Data obchodów upamiętnia wydarzenia z 1952 roku, kiedy to w miejscowości Dhaka (obecnej stolicy Bangladeszu) doszło do demonstracji, a następnie zamordowania pięciu studentów, domagających się uznania ich języka ojczystego – bengalskiego – za jeden z dwóch urzędowych języków ówczesnego państwa Pakistan. Poza upamiętnieniem wymienionych wydarzeń ustanowiono ten dzień, aby podkreślić różnorodność językową i kulturową świata, a także zwrócić uwagę na języki zagrożone i ginące. Przewiduje się, że niemal połowa z sześciu tysięcy języków świata może zaniknąć w ciągu dwóch, trzech pokoleń.


Aby temu zapobiec na całym świecie podejmowane są liczne działania mające na celu ochronę różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego. Również w Polsce są organizowane kampanie społeczne, między innymi: „Ojczysty – dodaj do ulubionych” oraz „Język polski jest ą-ę”. Ich celem jest podnoszenie świadomości językowej oraz kształtowanie poczucia odpowiedzialności za polszczyznę. My Polacy szczególnie rozumiemy znaczenie języka ojczystego i jego wpływ na budowanie tożsamości narodowej oraz kształtowanie postaw patriotycznych. Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego przypomina nam również o roli i miejscu języka polskiego w codziennym życiu. Organizowane w tym dniu spotkania mają na celu kształtowanie świadomości języka jako wartościowego i wielofunkcyjnego narzędzia komunikacji, jego bogactwa i różnorodności stylistycznej.

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej
Materiał wyborczy KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW PRZYJAZNA GMINA DAMIAN MACHETA

Jak co roku, Publiczna Szkoła Podstawowa nr 8 czynnie włącza się w obchody Dnia Języka Ojczystego. Na początku miesiąca głoszony został konkurs na wiersz promujący poprawność językową lub podkreślający piękno i bogactwo naszego języka. Szkolne korytarze ozdobiły plakaty prezentujące zasady ortograficzne, interpunkcyjne, pojęcia z zakresu nauki o języku, terminy z teorii literatury, literaturę polską itp. Zarówno uczniowie szkoły podstawowej jak i gimnazjaliści z dużym zaangażowaniem przystąpili do konkursu. Rozstrzygnięcie nastąpiło dzień przed szkolnym świętem języka polskiego, a 21 lutego nagrodzone prace zaprezentowano na ściennej gazetce. Oto zwycięzcy konkursu:

w kategorii klas czwartych:

I miejsce Mateusz Hyla z kl. 4 c

II miejsce – Jakub Struzik z kl. 4 b

III miejsce – Martyna Polak z kl. 4 c

wyróżnienie – Adam Habrych z kl. 4 c

w kategorii klas piątych:

I miejsce – Agnieszka Lachowicz z kl. 5 a

II miejsce – Pola Łobodziec z kl. 5 b

III miejsce – Julia Machnik z kl. 5 a

w kategorii klas szóstych:

I miejsce – Kornelia Sachaj z kl. 6 b

II miejsce – Nina Frąckowiak z kl. 6 b

III miejsce – Alicja Wiącek z kl. 6 b

w kategorii klas gimnazjalnych:

I miejsce – Grzegorz Sienkiewicz z kl. II B

II miejsce – Kaja Derlatka z kl. II B

III miejsce – Oliwia Lis z kl. II B

wyróżnienie – Nikola Owczarek z kl. II B

W tym dniu lekcje języka polskiego poświęcone były różnorodnym ćwiczeniom i zabawom słownym, rozwijającym sprawność językową, umiejętność wypowiadania się w mowie i w piśmie, a także poszerzającym słownictwo czynne uczniów oraz wiedzę o języku polskim. Szczególnie nagradzana była dbałość o poprawność wypowiedzi, kreatywność i umiejętność wykorzystywania zdobytej wiedzy.

Uczniowie szkoły podstawowej bawili się w kalambury, odgadując tytuły lektur, bohaterów literackich, związki frazeologiczne. Rozwiązywali rebusy, zagadki, krzyżówki. Konkurowali w zawodach, szukając haseł w słownikach oraz ukrytych w tekstach błędów. Gimnazjaliści zaś prezentowali pantomimy i scenki dramowe odnoszące się do wybranych utworów literackich. Tworzyli mapy mentalne „W krainie języka polskiego”. Rywalizowali w potyczkach językowych, uwzględniających treści ortograficzne, gramatyczne oraz z zakresu teorii literatury. Wszyscy świetnie się bawili, jednocześnie się ucząc.

Dzień Języka Ojczystego w PSP8 zakończył się, ale cele, jakie przyświecały podjętym działaniom będą kontynuowane. Bo przecież nie chodzi o to, abyśmy tylko w tym jednym dniu zwracali uwagę na poprawność językową i doceniali bogactwo polszczyzny, ale żeby była to kwestia codzienności. Jeśli zaszczepi się to przeświadczenie w młodym pokoleniu Polaków, to jest nadzieja, że w przyszłości język ojczysty będzie dla nich ważny i będą o niego dbać, jak napisał w swoim wierszu Mateusz Hyla – zwycięzca konkursu w kategorii klas czwartych:

„Uczmy się więc języka polskiego pilnie,

Bo tak trzeba, by czytać nieomylnie.

Kiedy już dorośniemy,

Korzystać z tych umiejętności będziemy”.

Teresa Medyńska – Aporowicz

Reklama
Materiał wyborczy KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW PRZYJAZNA GMINA DAMIAN MACHETA
Materiał wyborczy KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW PRZYJAZNA GMINA DAMIAN MACHETA