Z „piątką” zawsze po drodze

1

Za pół roku duża grupa przedszkolaków naszych brzeskich przedszkoli zamieni zabawki na tornistry, książki,  zeszyty i podejmie kolejną życiową rolę – ucznia. To, co nowe, zawsze budzi dreszczyk emocji i nierzadko – strach przed nieznanym. Wiedzą o tym doskonale nauczyciele Publicznej Szkoły Podstawowej nr 5. Dlatego też w drugim półroczu roku szkolnego 2017/2018  nasza szkoła z radością zaprasza grupy przedszkolne wraz ze swoimi paniami. Przedszkolaki biorą udział w zajęciach, zwiedzają szkołę, rozmawiają ze swoimi starszymi kolegami i koleżankami, którzy zdążyli się już przyzwyczaić do szkolnej ławki. I tutaj niespodzianka! Okazuje się, że klasy szkolne też są bardzo kolorowe i przyjazne, jak te w przedszkolu, na podłodze leży mięciutki dywanik, pudła z klockami i grami, wygodne poduchy, do których można się przytulić, gdy zmęczenie da się we znaki. Na ścianach wiszą półeczki z równiutkim rządkiem bogato ilustrowanych książeczek. A uczniowie zdradzają tajemnice, że są takie dni, gdy do szkoły można przynieść ukochaną zabawkę. Co więc za nami?


9 lutego pani Barbara Pawelak zaprosiła grupę przedszkolaków z Publicznego Przedszkola nr 1. Dzieci uczestniczyły w zajęciach czytelniczych, które odbywały się przy współudziale uczniów z klas: 1a, 3c, 3e i 4d. Brały udział w konkursach dotyczących bohaterów znanych bajek. Wysłuchały fragmentów tekstów literackich, czytanych przez panią bibliotekarkę i starszych uczniów. Przedszkolaki zapoznały się z pomieszczeniami biblioteki i świetlicy szkolnej, odwiedziły też niektóre klasy i obserwowały fragmenty lekcji.

Uczestniczyły w zajęciach uczniów klasy 1a z tablicą multimedialną oraz w zabawach muzycznych.

16 lutego do naszej szkoły zawitały przedszkolaki z Publicznego Przedszkola nr 6.

Panie – Magdalena Dychus i Aldona Kruczek – wraz ze swoimi klasami – 2a i 3d przygotowały zajęcia pod hasłem „W zdrowym ciele zdrowy duch”.  Uczniowie zaprezentowali scenkę teatralną „ O brudnej czarownicy”, aby następnie w sposób humorystyczny przekonać przedszkolaki, jak ważna jest higiena i, że warto w codziennym jadłospisie zamienić słodycze na warzywa i owoce. Dzieci spróbowały swoich sił, rozwiązując zagadki i rebusy oraz biorąc udział w „zdrowych” konkurencjach sportowych. Na dowód pełnego zaangażowania udziału w zajęciach każdy przedszkolak otrzymał pamiątkowy dyplom.

22 lutego goszczono dwie grupy przedszkolne z Publicznego Przedszkola nr 4.

Klasa 1b i klasa 3c, wraz z paniami – Jolantą Wąsik i Magdaleną Ignasiak – „zabrały” przedszkolaki do Krakowa, w gościnę do smoka wawelskiego, który był smakoszem warzyw z przyzamkowego ogródka. Z ust małych widzów raz po raz wyrywał się okrzyk „Ale to śmieszne!”.

Wszystkie te wizyty to dla nas miłe doświadczenie oraz świetna możliwość integracji przedszkolno – szkolnej. A dla dzieci przedszkolnych – okazja do spotkania starszych kolegów, często i znajomych z przedszkola lub podwórka, a także nawiązania pierwszych relacji z nauczycielami pracującymi w szkole.

Z każdego z tych spotkań przedszkolaki wychodziły uśmiechnięte, rozbawione i uspokojone, gdyż okazało się, że Szkoła nr 5 to miejsce, gdzie można wiele nauczyć się także poprzez zabawę, a ławka w klasie to nie jedyne miejsce szkolnej aktywności.