Dzień kariery w Publicznej Szkole Podstawowej nr 3 w Brzegu

0

Dwudziestego trzeciego lutego w Publicznej Szkole Podstawowej nr 3 został zorganizowany DZIEŃ KARIERY. To już druga edycja tej innowacji. Tym razem główną atrakcją dla uczniów klas piątych i szóstych były warsztaty prowadzone przez realizatorów komiksów ekonomicznych z Forum Obywatelskiego Rozwoju z Warszawy.


Uczniowie każdej klasy podczas dwugodzinnych warsztatów mieli okazję poznać fakty z zakresu ekonomii i jej rozwoju na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat. Prezentacje multimedialne, wykład, aktywizowanie uczniów, sprawiły, że zajęcia te przyniosły dużo prawdziwej radości naszym wychowankom. Każdy uczeń dostał egzemplarz ekokomiksu, w którym mógł przeczytać, co nurtuje obecnie ekonomistów nie tylko w naszym kraju, ale i w innych państwach Unii Europejskiej. Uczniowie klas starszych piekli dzień wcześniej słodkie ciasteczka, by w tym dniu sprzedawać je uczniom innych klas pokazując tym samym, że warto być aktywnym i przedsiębiorczym. Wzięli również udział w zajęciach warsztatowych ,,W co mogę inwestować moje kieszonkowe?”

Uczniowie klas siódmych byli uczestnikami zajęć zorganizowanych specjalnie dla nich w Zespole Szkół Budowlanych. Uczestniczyli w musztrze, przygotowanej i przeprowadzonej przez uczniów technikum logistyki. Na warsztatach – technicy mechanicy zaprezentowali naszym uczniom, jak podłączyć samochód do komputera, by go dobrze zdiagnozować oraz jak wyważać koła. Technicy budowlani opowiedzieli, jak robi się zbrojenie oraz jak działają elektroniczne przyrządy pomiarowe. Uczniowie kształcący się w zawodzie renowatora zabytków zaprezentowali prace dyplomowe starszych kolegów, którzy już ukończyli szkołę. Nasi siódmoklasiści odwiedzili także pracownię fryzjerstwa. Uczniowie ZSB zaprezentowali gościom kierunki kształcenia, które są doskonale dostosowane do aktualnego zapotrzebowania rynku pracy. Nasi siódmoklasiści otrzymali tam pierwsze wskazówki dotyczące wyboru przyszłej szkoły i kariery w przyszłości. W tym dniu uczniowie uczestniczyli w wielu innych formach aktywności. Były one często przygotowane przez nich samych, a dotyczyły prezentacji wybranych zawodów, zajęć zawodoznawczych prowadzonych w formie zabaw, krzyżówek i kalamburów. Wielkim powodzeniem cieszyły się gry ekonomiczne. Uczniowie klasy 6 c tradycyjnie zajęli się przygotowaniem wczesnego „lunchu” smażąc gofry, tosty oraz przygotowując sałatki, wykazując się przy tym coraz lepszą organizacja i rozmachem. Szkoda tylko, że nie pomyśleli o zwabionych zapachami uczniach z innych klas. Dzień kariery w Trójce należy uznać za udany, gdyż każdy mógł wykazać się swoimi pomysłami, od których się przecież kariera zaczyna.

B. Wener, J. Mozolewska, E. Szulc-Jamróz