Podróż w czasie – czyli Dzień Patronów w „Piątce” na Oławskiej

0

W środę, dwudziestego pierwszego marca,  w naszej szkole miało miejsce niecodzienne wydarzenie. Otóż, gościliśmy  u siebie dwóch wielkich Polaków – Mikołaja Kopernika i Józefa Piłsudskiego. Jak to możliwe?


Pomógł nam w tym wehikuł czasu, który znalazł się na scenie wśród innych niezwykłych rekwizytów. Niespodziewanie okazało się, że działa on właśnie tego jednego dnia roku – pierwszego dnia wiosny. W ten sposób doszło do epokowego spotkania ludzi, którzy żyli w odległych od siebie czasach, ale ich nazwiska na zawsze zapisały się na kartach historii naszego kraju.

Wielki astronom przybył w swoim czarnym płaszczu, znanym nam z obrazu Jana Matejki, i z ogromnym zainteresowaniem obejrzał film ukazujący Ziemię z kosmosu. Niezwykle  się wzruszył, gdy zobaczył,  jak wielkie przemiany  zapoczątkowało jego genialne odkrycie. Drugi z naszych gości, Marszałek Piłsudski – wielki patriota i wizjoner –   z nieopisaną nostalgią słuchał słów o współczesnej wolnej Polsce.

Na widowni wraz z uczniami i nauczycielami zasiedli: Tomasz Witkowski – Zastępca Burmistrza Brzegu, kombatanci i przedstawiciele środowisk kresowych: Alicja Zbyryt, Alicja Heflich, Józef Duda, dr Jan Majewski, a także Przewodnicząca Rady Rodziców – Marzena Walczak. W imieniu Burmistrza Brzegu pan Tomasz Witkowski złożył społeczności naszej szkoły życzenia pomyślności i sukcesów. Na zakończenie uroczystości zaproszeni goście wpisali się do pamiątkowej Księgi Patronów, a następnie zostali obdarowani przez panią dyrektor, Beatę Kulbakę,  drobnymi upominkami oraz ugoszczeni poczęstunkiem, na który składały się produkty opatrzone logo Fair Trade (Sprawiedliwego Handlu), którego ideę aktywnie wspiera nasza szkoła.

Jesteśmy niezwykle dumni i szczęśliwi, że w ciągu jednego dnia udało nam się uczcić pamięć Patronów naszej szkoły, przywitać wiosnę oraz wesprzeć Sprawiedliwy Handel – działalność, która przyczynia się do zrównoważonego rozwoju marginalizowanych producentów i pracowników najemnych biedniejszych krajów.