III Mistrzostwa pierwszej pomocy o puchar dyrektora ZSM w Brzegu

0

Dnia 07.04 w Zespole Szkół Medycznych przy ul. Ofiar Katynia 25 odbył się niezwykle istotny konkurs. Zespoły złożone z uczniów piętnastu szkół z województwa Opolskiego a także Dolnośląskiego rywalizowało ze sobą w udzielaniu pierwszej pomocy. Mistrzostwa składały się z dwóch etapów – teoretycznego (pisemnego) oraz praktycznego.


W tym roku było sześć stanowisk z zadaniami praktycznymi. W organizacji mistrzostw udział wzięli ratownicy medyczni z firmy szkoleniowej Wojnarowski, bowiem sędziami na każdym stanowisku praktycznym są czynni zawodowo ratownicy. Nad porządkiem organizacyjnym czuwali strażacy z OSP w Mąkoszycach. Mistrzostwa były objęte patronatem honorowym Marszałka Województwa Opolskiego, Andrzeja Buły oraz Dyrektora Opolskiego Centrum Ratownictwa Medycznego, Ireneusza Sołka oraz patronatem naukowym Polskiego Towarzystwa Ratowników Medycznych.

Zawodnicy byli zwarci i gotowi już podczas oficjalnego rozpoczęcia Mistrzostw, które odbyło się w auli ZSM. Nie mieli pojęcia, co ich czeka. Każda z drużyn miała za zadanie jak najlepiej poradzić sobie w trudnych sytuacjach. Przygotowano sześć niezwykle realistycznych scenek z aktorami, których zachowanie miało jak najlepiej odwzorować panujące w praktyce warunki, z jakimi spotykają się na co dzień ratownicy medyczni. Wszystkie drużyny starały się jak najlepiej wczuć w panującą sytuację. Poza tym czekały ich pytania w teście teoretycznym.

Mistrzostwa organizujemy już po raz trzeci. Udział biorą uczniowie ze szkół średnich. Są to drużyny z województwa Opolskiego, ale też z Dolnośląskiego. Test, który ich czeka złożony jest z czterdziestu pytań. Natomiast w części praktycznej czeka ich sześć stanowisk z różnymi zadaniami. Cztery spośród nich odbywają się na dworze, dwie natomiast w gmachu naszej szkoły. Udział w tych mistrzostwach z pewnością będzie dla nich ogromnym wyzwaniem. – mówiła nam Marta Polanowska, dyrektor Zespołu Szkół Medycznych w Brzegu.

Spotykamy się w ZSM w Brzegu na kolejnym spotkaniu w ramach Mistrzostw o puchar dyrektora naszej szkoły. Gościmy dziś piętnaście szkół z naszego regionu. Rywalizują w zadaniach praktycznych. – mówił nam Andrzej Wojnarowski, jeden z organizatorów wydarzenia.

Tego typu imprezy dają przykład wszystkim, którzy myślą o zostaniu ratownikiem medycznym w przyszłości. Warto więc zainteresować się tego typu wydarzeniami, aby budować w sobie świadomość i szacunek dla pracy ratowników, którzy niejednokrotnie muszą wykazywać się ogromną odwagą i odpowiedzialnością.